W Polsce tylko połowa pacjenów z HIV przyjmuje leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   29-11-2016, 09:21

W Polsce tylko połowa pacjenów z HIV przyjmuje leki Na świecie co 6 sekund wirusem HIV zakaża się jedna osoba.

W Polsce na blisko 21 tys. osób zakażonych wirusem HIV, tylko około 9,5 tys. przyjmuje leki. Problemem jest lekceważenie wirusa oraz niestosowanie się do zasad leczenia - mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae".

W przeddzień przypadającego na 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, eksperci alarmują, że nawet 70 proc. osób żyjących z wirusem HIV może nie wiedzieć, że są zakażone.

Światowy Dzień AIDS to inicjatywa Międzynarodowej Organizacji Zdrowia prowadzona od 1988 roku, która jest odpowiedzą na rosnący problem zakażeń HIV. WHO chciałaby, aby epidemia AIDS została pokonana do 2030 roku.

W Polsce zakażenie potwierdzono u nieco ponad 20 tys. pacjentów. Większość z nich jako źródło zakażenia wskazuje używanie narkotyków i brudnych igieł (ponad 6 tys. przypadków) oraz kontakty homoseksualne (blisko 3 tys.).

Zdaniem ekspertów, największym problemem jest jednak lekceważenie wirusa oraz niestosowanie się do zasad leczenia.

– W Polsce wykryto zakażenie HIV u blisko 21 tys. osób, ale tylko około 9,5 tys. przyjmuje leki. By terapia była skuteczna, leki należy przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami – podkreśla Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae".

Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami" uważa, że HIV uchodzi coraz częściej za zwykłą chorobę przewlekłą pod warunkiem, że wykryje się zakażenie, a potem je kompleksowo leczy: - Na przykład osoby w wieku dojrzałym mogą potrzebować zmiany leków antyretrowirusowych na bezpieczniejsze, a młodych zakażonych należałoby leczyć tak, aby uniknąć problemów w przyszłości – podkreśla.

Ów „problemy” dotyczą faktu, że niemal trzy czwarte zakażonych cierpi na co najmniej jedną chorobę współistniejącą z HIV/AIDS . U osób z HIV częściej niż u niezakażonych występują cukrzyca, choroby, nerek, nowotwory i złamania, jednak zdaniem ekspertów, pacjenci dzięki nowym metodom terapii żyją coraz dłużej.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH