W Polsce w 2015 roku konopie uprawiane były na 650 hektarach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-09-2016, 08:01

W Polsce w 2015 roku konopie uprawiane były na 650 hektarach Takie poletka (doświadczalne) konopi indyjskich już w Polsce są

Obecnie w Polsce uprawianych jest 5 odmian konopi. Są to odmiany roślin włóknistych o niskiej zawartości substancji narkotycznych (THC). Czy możliwe będzie ich zastosowanie w celach medycznych?

Konopie indyjskie mogą być stosowane do celów medycznych, a ich uprawa powinna być pod kontrolą dozwolona w naszym kraju - mówili naukowcy uczestniczący w konferencji w resorcie rolnictwa (19 września) poświęconej uprawie i wykorzystaniu konopi.

Ministerstwo jest sceptyczne
Obecnie w Polsce uprawianych jest 5 odmian konopi. Są to odmiany roślin włóknistych o niskiej zawartości substancji narkotycznych (THC). O ile polskie prawo dopuszcza uprawę roślin na cele przemysłowe, to nielegalna jest uprawa konopi indyjskich, które są w wielu krajach wykorzystywane do celów leczniczych. W Polsce leki na bazie tych konopi także są stosowane u nielicznych pacjentów, ale są one sprowadzane z zagranicy.

Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że jest sceptyczny, jeżeli chodzi o skuteczne leczenie czegokolwiek przez preparaty pochodzące z konopi indyjskich. W jego ocenie mogą to być jedynie preparaty wspomagające, natomiast - mówił - jest raczej przekonany, że nie spowodują one "wielkiego przełomu w medycynie i nie będą one panaceum".

Przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia dopuszcza ich stosowanie w przypadku m.in. stwardnienia rozsianego i padaczki lekoopornej.  - Jeżeli chodzi o zwiększenie dostępności, to ona nastąpi wtedy, gdy pojawią się twarde dowody naukowe - podkreślił Pinkas.

650 hektarów konopi
- Instytut Włókien Naturalnych zajmuje się głównie pracą nad odmianą i wykorzystaniem konopi włóknistych, nie mających właściwości narkotycznych. M.in. trwają prace nad odmianami szybciej dojrzewającymi, niższymi i bardziej wydajnymi - wyjaśnił prof. Ryszard Kozłowski, wicedyrektor ds. naukowych Instytutu.

Zdaniem profesora konopie indyjskie mogłyby być z powodzeniem uprawiane w Polsce, skoro i tak preparaty na bazie tej rośliny są stosowanie w leczeniu.

- Marihuana jest miękkim narkotykiem i jeżeli mamy chorych, którzy wiedzą, że nie ma dla nich ratunku i są wnioski o sprowadzanie tych środków z zagranicy, to dlaczego my nie możemy tego zrobić z kraju. Instytut może uprawy prowadzić pod kontrolę - tłumaczył dziennikarzom Kozłowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH