W Polsce wciąż rodzą się dzieci zakażone wirusem HIV

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL, DGP/rynekaptek.pl   07-09-2016, 12:33

W Polsce wciąż rodzą się dzieci zakażone wirusem HIV Mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS. Jednak w naszym kraju nadal rodzą się zakażone dzieci.

W 2015 roku w Polsce matki zakaziły pięcioro niemowląt wirusem HIV. Patogen wykryto też u siedmiorga starszych dzieci. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej, 65 proc. kobiet w ciąży nie robi badań na obecność wirusa.

Rośnie też liczba nowo wykrytych zakażeń HIV. Z danych głównego GIS wynika, że w zeszłym roku było ich 1386, podczas gdy rok wcześniej ta liczba wynosiła 1107. Główny problem polega na tym, że Polacy prawie w ogóle nie badają się na obecność wirusa.

W efekcie 50-70 proc. zakażonych nie ma pojęcia, że są nosicielami. W innych krajach rozwiniętych takich osób jest maksymalnie 30 proc.

Doświadczenia specjalistów wskazują, że młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie wykonują testów, a gdy dowiadują się o zakażeniu, są bardzo zaskoczeni. Główną drogą zakażenia są obecnie kontakty seksualne. Młodzi ludzie nie mają zaś podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie.

Okazuje się, za obecną sytuację odpowiada też część lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zlecają test na HIV często tylko pacjentom z grup ryzyka.

O tym, że z profilaktyka jest u nas słaba dowodzą też przypadki noworodków zakażonych , których można by praktycznie całkowicie uniknąć, gdyby w czasie ciąży matki wykonały test w kierunku HIV i rozpoczęły proces leczenia.

Według dr Agnieszki Ołdakowskiej z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, w takich przypadkach ryzyko zakażenia udaje się zmniejszyć do ok. 1 proc. Dziecko nieleczonej matki ma tylko 50 proc. szans na uniknięcie zakażenia.

Wymóg przeprowadzenia testu na HIV u wszystkich ciężarnych jest umocowany rozporządzeniem ministra zdrowia. Niestety nie wszyscy lekarze takie badania zlecają. Przebieg choroby u dziecka jest zaś zdecydowanie cięższy niż u osoby dorosłej, obarczony jest też większa śmiertelnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH