W poszukiwaniu nowych systemów dostarczania leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/rynekaptek.pl   08-05-2015, 08:16

W poszukiwaniu nowych systemów dostarczania leków Technologia może znaleźć też zastosowanie w tworzeniu systemów dostarczania leków (fot. Fotolia/PTWP)

Naukowcy z UE pracują nad metodami syntezy inteligentnych hydrożeli, które uwalniałyby środki przeciwbakteryjne w przypadku zakażenia. Opracowana technologia może znaleźć też zastosowanie w tworzeniu czujników i systemów dostarczania leków.

Prace badaczy biorących udział w projekcie "Novel smart materials for biomedical application" koncentrowały się na swoistej odpowiedzi rusztowań na bodźce biologiczne, lecz naukowcy odchodzili od tradycyjnych metod polegających na wykrywaniu zmian temperatury, pH lub siły jonowej.

Naukowcy opracowali liczne, nowe strategie, w tym hydrożele, które reagują na oddziaływania antygen–przeciwciało. Wychwytywanie antygenów bakteryjnych przez przeciwciała wbudowane w rusztowanie ułatwia uwalnianie leków przeciwbakteryjnych z hydrożelu. Ta swoista reakcja następuje po pierwszych objawach kolonizacji bakteryjnej, co umożliwia szybkie włączenie leczenia i zapobiega zakażeniu.

Ponadto innowacyjna metoda obejmuje włączenie bakteriofagów do warstw polimerowych. Zdolność bakteriofagów do przeżycia i funkcjonowania w suchej warstwie materiału może znaleźć również zastosowanie w tworzeniu nowych opatrunków.

Analiza zawartości wody w uzyskanych hydrożelach wskazuje, że woda występuje w postaci niezwiązanej, natomiast nie ma jej w porach rusztowania. Pomogło to wyjaśnić biozgodność hydrożeli i ich zdolność do wspomagania różnych procesów biologicznych.

Więcej: cordis.europa.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH