W świecie nano: samoczyszczące się powierzchnie i leki "wdychane do mózgu"

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   26-03-2015, 17:57

W świecie nano: samoczyszczące się powierzchnie i leki "wdychane do mózgu"

Nanomateriały są wykorzystywane do produkcji implantów czy protez. Naukowcy zastanawiają się nawet czy dzięki nanotechnologii możliwe jest podanie leku bezpośrednio do mózgu, z ominięciem bariery krew-mózg.

Co to jest nanocząstka? To 10 do minus dziewiątej metra, czyli jedna miliardowa metra. Żeby lepiej to zobrazować: średnica włosa ma około 100 mikrometrów, czyli 0,1 milimetra. Żeby z mikrometra uzyskać nanometr, trzeba to jeszcze raz podzielić przez tysiąc….

- Unoszą się w powietrzu i wdychamy je milionami w ciągu każdej godziny, niezależnie czy przebywamy w swoim mieszkaniu, środowisku miejskim czy na wsi. W tym ostatnim środowisku występują głównie cząstki pochodzenia roślinnego, powstające na skutek utleniania, spalania, pylenia. W miastach są to najczęściej spaliny z silników. W domu, szczególnie wysokie stężenie nanocząsteczek występuje w trakcie gotowania czy smażenia, czyli podczas obróbki termicznej - wyjaśniał prof. Wojciech Wąsowicz, kierownik Zakładu Toksykologii i Kancerogenezy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra. J. Nofera w Łodzi, podczas konferencji "Nanocząsteczki - zagrożenie czy dobrodziejstwo dla zdrowia", organizowanej przez URPL (Warszawa, 26 marca 2015r.).

Wyróżniamy dwa źródła nanocząstek: naturalne, które powstają podczas pożarów lasów, wybuchów wulkanów, reakcji fotogenicznych w wysokich warstwach atmosfery i antropogeniczne, wytworzone przez człowieka. Powstają w procesach termicznych takich jak: spawanie, wulkanizacja, a także emisja podczas niektórych działań mechanicznych.

Pralka bez proszku
Obecnie tworzone przez człowieka nanomateriały dzieli się na: mineralne (wypełniacze i komponenty do nanokompozytów polimerowych), nanotlenki metali oraz nanorurki, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością na rozrywanie. O ile te ostatnie wykorzystywane są przede wszystkim w elektronice, jako przewodniki i półprzewodniki, nanotlenki metali mają zastosowanie w filtrach przeciwsłonecznych, kosmetykach czy żywności.

Póki co największe zainteresowanie nanotechnologią wykazuje branża chemiczna. W ostatnich latach liczba produktów konsumpcyjnych na rynku europejskim zwiększyła się 6. krotnie. To samo dotyczy kosmetyków, szczególnie kremów ochronnych przed UV. Tu wykorzystuje się głównie ditlenek tytanu i tlenek cynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH