W Szczecinie o leczeniu nowotworów krwi

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   23-09-2015, 13:45

W Szczecinie o leczeniu nowotworów krwi Nowotwory mieloproliferacyjne to rzadka, lecz zróżnicowana grupa chorób krwi i szpiku

Przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i dzięki rozwojowi innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych.

Co więcej, prowadzone są badania nad możliwością bezpiecznego zakończenia farmakoterapii u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, u których uzyskana jest trwała i głęboka odpowiedź na leczenie.

O postępach w leczeniu rzadkich nowotworów krwi dyskutują eksperci podczas XXVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, odbywającego się w dniach 23-26 września w Szczecinie.

Większość z nas nowotwory krwi i szpiku kojarzy wyłącznie z białaczką. Tymczasem część z nich
to bardzo rzadkie i mało znane nowotwory mieloproliferacyjne, o których mówi się bardzo niewiele.

Nowotwory mieloproliferacyjne to rzadka, lecz zróżnicowana grupa chorób krwi i szpiku, do której zaliczamy m.in. przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz), ale również mielofibrozę – jeden
z nowotworów mieloproliferacyjnych o najgorszym rokowaniu. To również grupa nowotworów,
w przypadku której mamy dziś bardzo zróżnicowany dostęp do terapii. Dla przykładu nowotworem mieloproliferacyjnym, który jest dziś dobrze leczony, jest przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) stanowiąca ok. 10-15% spośród wszystkich zachorowań na białaczkę.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH