W Trójmieście rośnie liczba nieszczepionych dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: Trójmiasto/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 12:08

W Trójmieście rośnie liczba nieszczepionych dzieci Polacy coraz częściej nie szczepią dzieci, skutki mogą być tragiczne

Województwo pomorskie jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę niezaszczepionych dzieci. Główny Inspektor Sanitarny bije na alarm.

Według rankingu powstałego w ramach akcji "Zaszczep się wiedzą" na podstawie raportu "Stan sanitarny kraju w roku 2014" opracowanego przez GIS, w Polsce wzrasta liczba nieszczepionych dzieci. W całej Polsce w 2014 r. było ich 12 361. W 2012 roku uchylało się od tego obowiązku 5 314 osób, w 2013 roku 7 248 osób. Województwo pomorskie jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę niezaszczepionych dzieci.

Według analiz GIS-u najszybszy wzrost liczby osób uchylających się w 2014 r. dotyczył osób pozostających pod wpływem ruchów antyszczepionkowych (wzrost o 66 proc.). 33,3 proc. rodziców kierowało się względami kulturowymi i religijnymi, a tylko 0,8 proc. dotyczyło osób, które miały obawy związane z wystąpieniem w przeszłości niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Strach przed szczepionkami trafił w Trójmieście na podatny grunt. I tak w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców największą liczbę dzieci niezaszczepionych odnotowuje się w Sopocie - 77 osób, Gdyni - 480 osób, i Gdańsku - 428 osób - informuje portal zdrowie.trojmiasto.pl.

Państwowi Inspektorzy Sanitarni województwa pomorskiego wysłali łącznie 1968 wezwań do dobrowolnego wykonania obowiązku szczepień, po których 376 dzieci zostało zaszczepionych.

Następnie inspektorzy wysłali upomnienia, które obligują do realizacji ustawowego obowiązku szczepienia w terminie siedmiu dni. Jego niewykonanie grozi wdrożeniem postępowania egzekucyjnego – w postaci kary finansowej sięgającej nawet do 50 tys. zł. W sumie inspektorat przesłał 1038 upomnień, które poskutkowały zaszczepieniem 143 dzieci.

Lekarze alarmują, że w przypadku zakażenia nieszczepionego dziecka choroba może mieć cięższy przebieg, mogą pojawić się powikłania kończące się nawet zgonem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH