Wakacyjna apteczka w pigułce

FARMAKOTERAPIA

Autor: urpl.gov.pl/rynekaptek.pl   28-07-2016, 08:45

Wakacyjna apteczka w pigułce URPL radzi, jak leczyć się podczas wakacji, gdy zdarzą się nieprzewidziane choroby

Niezależnie od tego, czy leczymy się z powodu zdiagnozowanej alergii czy nie, na wakacje warto zabrać ze sobą środki łagodzące jej objawy tj. loratadynę, desloratadynę, cetyryzynę oraz wapno - radzą autorzy "Wakacyjnej apteczki".

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych po raz drugi wydał publikację "Wakacyjna apteczka i bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku", zawierającą zbiorcze informacje na temat sposobów radzenia sobie w różnymi zdrowotnymi dolegliwościami w czasie wakacyjnych urlopów.

Autorzy publikacji, Grzegorz Cessak, prezes URPL i Kinga Gołębiewska, z Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych, radzą, jak reagować w przypadku wystąpienia pewnych zdarzeń medycznych podczas wakacji.

Okres wakacyjny sprzyja podróżom i aktywnościom wakacyjnym. Nikt nie planuje chorowania podczas dni wypoczynku, ale niemal każdemu podczas wakacji to się zdarzyło. Na szczęście, zazwyczaj są to drobne dolegliwości, które szybko mijają.

Dobrze jednak na wakacje zabrać ze sobą podstawowe leki, które pomogą szybciej przynieść ulgę, szczególnie jeśli mówimy o dolegliwościach dotyczących dzieci. Posiadanie ze sobą niezbędnych leków jest równie ważne dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Należy pamiętać, ze w przypadku gdy zabrane leki okażą się nieskuteczne, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi przychodzi zmagać się podczas wakacji to:
1. zaburzenia układu trawiennego,
2. ból, gorączka,
3. rany i urazy wszelkiego typu związane głównie z aktywnością fizyczną,
4. choroba lokomocyjna związana z podróżami,
5. uczulenia ze względu na zwiększoną ekspozycję na nowe bodźce i alergeny,
6. odczyny skórne związane z ekspozycją na światło słoneczne i stosowane w solariach.

Zaburzenia układu trawiennego
Zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego to bardzo częsta dolegliwość, szczególnie jeśli podróżujemy do krajów o znacznie odmiennej diecie lub tam, gdzie istnieje ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody lub nieświeżego jedzenia.

W tego typu sytuacjach warto zabrać ze sobą leki przeciwbiegunkowe takie jak loperamid, nifuroksazyd i węgiel aktywowany. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu, uzupełnienie elektrolitów. Możemy włączyć również probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego pomocne w leczeniu biegunek. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na warunki przechowywania wszystkich leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH