Walproinian: ryzyko zaburzeń rozwoju dziecka

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/rynekaptek   09-01-2015, 13:03

Walproinian: ryzyko zaburzeń rozwoju dziecka Walproinian ryzyko zaburzeń rozwoju dziecka

Produkty lecznicze zawierające walproinian: ryzyko wad wrodzonych i rozwojowych przy ekspozycji w okresie ciąży - pod tym tytułem ukazał się komunikat na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Podano ważne, nowe informacje o rozszerzonych ostrzeżeniach dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków zawierających walproinian, będących wynikiem zakończenia przeglądu o zasięgu europejskim (podsumowanie w uzgodnieniu z Europejską Agencją Leków - EMA oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).

U dzieci narażonych w życiu płodowym na walproinian istnieje wysokie ryzyko poważnych zaburzeń rozwojowych (do 30-40 proc. przypadków) i (lub) wrodzonych wad rozwojowych (w ok. 10 proc. przypadków).

Walproinianu nie należy przypisywać dzieciom pici żeńskiej, nastolatkom pici żeńskiej, kobietom w wieku rozrodczym lub kobietom ciężarnym, chyba że inne metody leczenia nie są skuteczne lub nie są tolerowane.

Leczenie walproinianem musi być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza specjalizującego się w leczeniu padaczki lub choroby afektywnej dwubiegunowej.

Należy ostrożne wyważyć korzyści leczenia walproinianem w stosunku do zagrożeń przy pierwszym przepisaniu walproinianu, w rutynowych kontrolach leczenia, gdy dziecko pici żeńskiej osiąg* wiek dojrzewania oraz gdy kobieta planuje ciążę lub zajdzie w ciążę.

Należy upewnić się, że wszystkie pacjentki są poinformowane i rozumieją:

- zagrożenia związane ze stosowaniem walproinianu w cięty;

- potrzebę stosowania skutecznej antykoncepcji;

- potrzebę regularnej kontroli leczenia;

- potrzebę niezwłocznej konsultacji, jeśli pacjentka planuje ciążę lub zajdzie w ciężę.

Więcej: urpl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH