Wapń i witamina D mogą chronić przed czerniakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-06-2011, 11:16

Przyjmowanie wapnia w połączeniu z witaminą D może w przypadku niektórych kobiet przyczynić się do zredukowania ryzyka czerniaka o połowę - wynika z badań opublikowanych na łamach "Journal of Clinical Oncology".


Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda wykorzystali w swojej analizie dane z zakrojonych na szeroką skalę badań klinicznych Women's Health Initiative, w których brało udział 36 tys. kobiet w wieku od 50 do 79 lat.

Naukowcy skoncentrowali się na grupie pań z historią nieczerniakowego nowotworu skóry (jak rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy), u których ryzyko rozwoju groźnej dla życia formy raka było wyższe.

Okazało się, że u kobiet z badanej grupy, które przyjmowały codziennie suplementy zawierające 1000 mg wapnia i stosunkowo niską dawkę witaminy D (400 jednostek), ryzyko czerniaka było o 57 proc. niższe w porównaniu z grupą kontrolną. Jak jednak zauważa autorka badań dr Jean Tang, tandem suplementów nie dawał podobnych rezultatów wśród kobiet, które wcześniej nie chorowały na nowotwory nieczerniakowe.

Choć mężczyźni nie byli reprezentowani w badaniach, naukowcy podejrzewają, że w ich przypadku efekty suplementów powinny być analogiczne. Wcześniejsze badania dr Tang wykazały bowiem, że poziom witaminy D we krwi miał związek z ryzykiem raka skóry u starszych mężczyzn.

Witamina D i wapń odpowiadają m.in. za kształtowanie się i gęstość kości, a także kontrolują szybkość, z jaką przebiegają procesy replikacji komórek, co ma istotne znaczenie w przypadku rozwoju nowotworów. Raporty wielu jednostek naukowo-badawczych wskazują, że witamina D ma wpływ na zmniejszenie ryzyka m.in. raka piersi, jelita grubego i prostaty.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH