Warszawa: otwarto Centrum Profilaktyki Nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, TVN/rynekaptek.pl   22-06-2011, 16:07

Bożena Walter, prezes fundacji "Nie jesteś sam", otworzyła w środę (22 czerwca) Centrum Profilaktyki Nowotworów, które powstało z inicjatywy fundacji TVN.

Prezes fundacji TVN podkreśliła, że wcale nie było łatwo zdobyć 36 mln zł na budowę Centrum Profilaktyki Nowotworów. Stało się to jednak możliwe dzięki ludziom dobrej woli, którzy przekazywali pieniądze na inwestycję za pomocą 1 proc. podatku i różnych akcji charytatywnych.

Prof. Maciej Krzakowski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, na terenie, którego otwarto Centrum Profilaktyki Nowotworów podkreślał, że w nowej placówce znajdą się pracownie profilaktyki najważniejszych nowotworów, gdzie będą przeprowadzane badania, które pozwolą na wykrycie nowotworów w stadium przedinwazyjnym.

Prof. Krzakowski dodał, że ośrodek będzie się zajmować również epidemiologią nowotworów i edukacją zdrowotną mającą na celu zapobieganie chorobom, w tym szczególnie rakowi płuc.

Zapewnił też, że każdą z poradni będą kierować najlepsi, wyspecjalizowani w diagnostyce nowotworowej specjaliści. Badania będą wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego. A wizyty będą bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Obecna na uroczystości minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, że prezes fundacji TVN w tym, co robi, jest autentyczna, bo robi to z sercem.

- Pani jest tym magnesem, który te dobre emocje, ten odruch serca gromadzi i ściąga wokół siebie. Wszyscy ci, którzy pani zaufali, bo nigdy ich pani nie zawiodła, przekazali pani pieniądze na coś, co będzie trwało wiecznie i służyło polskim pacjentom - powiedziała Kopacz.

Budynek Centrum zaprojektowali i nadzorowali tragicznie zmarli niedawno prof. Stefan Kuryłowicz oraz inż. Jacek Syropolski z Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz&Associates. Poinformowano, że Syropolski oglądał budynek tuż przed tragicznym urlopem. Obaj architekci mieli być obecni na uroczystości.

Całkowity koszt budowy placówki - 36,5 mln zł, pokryła Fundacja TVN "Nie jesteś sam".

- Fundacja, która obchodzi 10-lecie działalności, remontuje i oddziały i kliniki szpitalne w całej Polsce - powiedziała Bożena Walter, prezes Fundacji TVN. Na remont wszystkich klinik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeznaczono 18 mln zł, jedna z klinik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie otrzymała 10 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH