Wczesna postać raka prostaty nie wymaga agresywnego leczenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2016, 08:29

Wczesna postać raka prostaty nie wymaga agresywnego leczenia

Wczesna postać raka prostaty nie wymaga agresywnego leczenia, wystarczy monitorowanie nowotworu, a przeżywalność jest taka sama jak u pacjentów po operacji i radioterapii - wykazały brytyjskie badania opublikowane przez „New England Journal of Medicine”.

Prof. Jenny Donovan z University of Bristol podkreśla, że po raz pierwszy bezpośrednio porównywano, jaki efekt daje zastosowanie terapii w porównaniu do jedynie obserwacji rozwoju choroby.

Badaniami objęto 1643 mężczyzn, u których po rutynowym użyciu testu PSA wykryto guza. Okazało się, że wszyscy pacjenci, nawet ci, którzy nie byli operowani ani nie poddali się radioterapii, w 99 proc. uzyskiwali takie same 10-letnie przeżycia.

Badania te powinny uspokoić i zapewnić mężczyzn z wczesną postacią raka prostaty, że leczenie tego nowotworu nie zawsze jest konieczne. - Na całym świecie terapia w takich przypadkach tego raka jest nadużywana - podkreśla w wypowiedzi dla BBC prof. Freddie Hamdy z University of Oxford.

Zaniechanie leczenia i jedynie monitorowanie choroby grozi tym, że może ona postępować. W brytyjskich badania zaobserwowano, że tak się stało u co piątej monitorowanej osoby. Jednak w przypadku wczesnej postaci raka prostaty choroba na ogół nie jest agresywna i nie skraca życia pacjenta. Leczenie zawsze może być zastosowane.

Agresywna terapia może powodować u mężczyzn działania niepożądane, takie jak impotencja i nietrzymanie moczu.

- Jest zatem budujące, że prowadzone według odpowiednich standardów monitorowanie choroby daje chorym takie same szanse przeżycia - komentuje dr Matthew Hobbs z Prostate Cancer UK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH