Wcześnie zastosowany fumaran dimetylu zmniejsza ryzyko progresji SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: MS/ rynekaptek.pl   30-05-2016, 09:15

Wcześnie zastosowany fumaran dimetylu zmniejsza ryzyko progresji SM

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, wczesne zastosowanie terapii fumaranem dimetylu u chorych na stwardnienie rozsiane wpływa na istotną redukcję progresji choroby i ograniczenie związanej z nią niepełnosprawności.

Wnioski te płyną bezpośrednio z publikacji, jaka pojawiła się 1 marca 2016 roku, na łamach prestiżowego czasopisma "Neurology and Therapy". Jej autorami są eksperci pracujący w zespole naukowców kierowanym przez prof. Ralfa Goldema, szefa Oddziału Neurologii w Szpitalu Św. Józefa przy Uniwersytecie Ruhry w Bohum.

W ocenie specjalistów, którzy zajęli się analizą wyników wieloośrodkowych badań DEFINE oraz CONFIRM, badania te potwierdzają udowodnioną wcześniej skuteczność fumaranu dimetylu. Dowodzą również, że jest to preparat o wysokim profilu bezpieczeństwa.

W badaniu DEFINE o podwójnie zaślepionej próbie, udział wzięło ponad 1200 pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM rekrutujących się z 28 krajów. W trakcie badania pacjentom podawano fumaran dimetylu w dawce 240 mg (dwa razy na dobę lub trzy razy na dobę). Wyniki badania wskazują, że u chorych objętych leczeniem farmakologicznym na wczesnym etapie choroby, niepełnosprawność ruchowa po 2 latach leczenia była na poziomie minimalnym lub praktycznie nie występowała.

W badaniu CONFIRM z kolei oceniano aktywność zapalną rzutowo-remisyjnego stwardnienia rozsianego na podstawie badań rezonansem magnetycznym (MRI). Stwierdzono, że chorzy przełączeni w trakcie próby klinicznej z placebo na fumaran dimetylu po dwóch latach czerpali korzyści z terapii innowacyjnym lekiem. U pacjentów, których przestawiono z placebo na fumaran dimetylu, odnotowano istotną redukcję wskaźnika ARR z wartości 0,26 (0,18–0,37) w okresie stosowania placebo (rok zerowy do drugiego) do wartości 0,10 (0,06–0,16) odnotowanej w okresie stosowania nowoczesnego leku (rok trzeci do szóstego), co odpowiada 61 proc. redukcji ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH