Wedolizumab w leczeniu ChLC: wyniki badań retrospektywnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 08:37

Wedolizumab w leczeniu ChLC: wyniki badań retrospektywnych

Wyniki badania wedolizumabu w leczeniu osób dorosłych z umiarkowaną do ciężkiej, aktywną postacią WZJG lub ChLC, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź lub utratę odpowiedzi albo nietolerancję na leczenie konwencjonalne bądź bloker czynnika martwicy nowotworu (TNF).

Podczas tegorocznego kongresu naukowego Europejskiej Organizacji Choroby Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego (ECCO) w Amsterdamie w Holandii zaprezentowano wstępne wyniki badania GEMINI Long-Term Safety (LTS).

Przedmiotem badania jest preparat Entyvio (wedolizumab). Lek został w 2014 r. zatwierdzony w Unii Europejskiej jako selektywne wobec jelita humanizowane przeciwciało monoklonalne. W Stanach Zjednoczonych preparat Entyvio został dopuszczony do obrotu w maju 2014 r. Preparat jest obecnie dopuszczony do obrotu w 48 krajach na trzech kontynentach.

Przedstawione w Amsterdamie dane pokazały, że pacjenci z umiarkowaną do ciężkiej, aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG) zgłaszali poprawę kliniczną przy około trzyletnim leczeniu wedolizumabem.

W badaniu otwartym przeanalizowano dane dotyczące 73 osób z umiarkowaną do ciężkiej, aktywną postacią WZJG, którego uczestnicy otrzymywali wedolizumab co cztery tygodnie. Pacjenci byli leczeni przez 152 tygodnie dawką kumulowaną wedolizumabu; najpierw otrzymywali wedolizumab co osiem tygodni lub co cztery tygodnie podczas fazy podtrzymującej badania GEMINI I po wystąpieniu u nich wstępnej odpowiedzi na dwie dawki indukujące w 6 tygodniu.

Ogółem remisję stwierdzono odpowiednio u 53% i 39% pacjentów z grupy 8-tygodniowej i 4-tygodniowej. Remisja występowała częściej (odpowiednio 57% i 43%) u pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorem czynnika martwicy nowotworu (TNF) w porównaniu z osobami po uprzednim leczeniu inhibitorem TNF zakończonym niepowodzeniem (odpowiednio 48% i 29%).

Zaprezentowano również drugą analizę wyników badania GEMINI LTS, która również miała charakter retrospektywny. Stwierdzono wygojenie śluzówki u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) lub WZJG po długoterminowym leczeniu wedolizumabem. Wygojenie śluzówki to miara aktywności nieswoistego zapalenia jelit, gdzie większy stopień wygojenia koreluje z niższą aktywnością choroby.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH