Węglowodany pomogły w ewolucji ludzkiego mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-08-2015, 14:14

Węglowodany pomogły w ewolucji ludzkiego mózgu

Węglowodany przyczyniły się do rozwoju mózgu naszych odległych przodków – informują naukowcy na łamach pisma „Quarterly Review of Biology”.

Jedna z największych zagadek ewolucji człowieka dotyczy czynników, jakie wpłynęły na ewolucję naszego mózgu. Najnowsze badania dowodzą, że w gwałtownym rozwoju ludzkiego mózgu w ciągu ostatniego miliona lat istotną rolę odegrały węglowodany, a przede wszystkim skrobia.

Spożycie mięsa mogło zadziałać stymulująco w początkowej fazie ewolucji, jednak później kluczowe okazały się przetwarzane termicznie produkty zawierające skrobię oraz geny amylazy zawartej w ślinie, dzięki której rozkładana była skrobia.

Powszechnie akceptuje się teorię, że w rozwoju ludzkiego mózgu w czasie ostatnich trzech mln lat istotną rolę odegrała zmiana diety. Naukowcy skupiali się na takich czynnikach, jak zwiększone spożycie mięsa i termiczne przetwarzanie pokarmów.

Wyniki najnowszych badań sugerują, że w ciągu ostatniego miliona lat ważną rolę w rozwoju mózgu odegrała również skrobia. Badania prowadzone były pod kierunkiem dr Karen Hardy z University of Chicago, której zespół zestawił dane archeologiczne, antropologiczne, genetyczne, fizjologiczne i anatomiczne.

Zdaniem badaczy, rozwój mózgu chronologicznie współwystępował z ewolucją wariantów genów odpowiedzialnych za enzym amylazę obecny w ślinie, a także z pojawieniem się umiejętności kontrolowania ognia.

Geny zawiadujące amylazą w ślinie występują u człowieka w większej liczbie kopii niż u naczelnych. Sprawia to, że więcej amylazy powstaje, przez co wzrasta możliwość trawienia skrobi.

Mózg zużywa do 25 proc. energii całego organizmu i do 60 proc. glukozy z krwi, której najbardziej wydajnym źródłem jest dieta bogata w węglowodany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH