Weź udział w ankiecie na temat leczenia bólu. Walcz z opioidofobią

FARMAKOTERAPIA

Autor: opioidofobia.pl/ rynekaptek.pl   23-06-2015, 14:18

Weź udział w ankiecie na temat leczenia bólu. Walcz z opioidofobią

Zespół dra. Jerzego Jarosza, kierownika Zakładu Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii, prowadzi badanie dotyczące wiedzy i obaw Polaków związanych z leczeniem przeciwbólowym i stosowaniem opioidów.

Jednym z elementów projektu są ankiety prowadzone wśród różnych grup społeczeństwa, m.in. lekarzy, studentów, chorych i ich rodziny. Wystarczy wypełnić ankietę na stronie:

http://opioidofobia.pl/ankiety/

Projekt jest prowadzony przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk wraz z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie. Ma na celu zbadanie poziomu świadomości, postaw, barier, zwyczajów, potrzeb i opinii środowiska medycznego oraz społeczeństwa na temat leczenia przewlekłego bólu oraz stosowania leków przeciwbólowych z różnych grup, w tym także leków opioidowych. 

Leki opioidowe, to grupa leków wywodzących się z opium – stąd nazwa całej grupy, a ich najbardziej znanym przedstawicielem jest morfina. Leki te nazywane są niekiedy „lekami narkotycznymi”. Jest to określenie nieprawidłowe, ale ciągle spotykane – szczególnie w języku potocznym, co pociąga za sobą wiele konsekwencji natury medycznej, psychologicznej, społecznej.  

Leczenie przeciwbólowe w Polsce jest nadal trudnym tematem, budzącym dużo pytań i wątpliwości.

Wyniki projektu pozwolą odpowiedzieć na pytania, jak są leczeni pacjenci, kto prowadzi tego typu leczenie, co wspiera, a co blokuje decyzje lekarzy o zapisaniu leków przeciwbólowych czy to w przewlekłym bólu nowotworowym, czy przewlekłym bólu nienowotworowym.

Ponadto, wyniki pozwolą w sposób celowany w kolejnych etapach opracować programy szkoleniowe dla lekarzy, pielęgniarek, przygotować propozycje materiałów informacyjnych dla chorych, a także programów oświatowych dla społeczeństwa. Zasadniczym celem jest poprawienie lecznictwa przeciwbólowego w Polsce, tak aby jak najmniej osób cierpiało z powodu nieuśmierzonych bólów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH