WHO: cel - wyeliminować WZW B i C do 2030

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   08-06-2016, 10:38

WHO: cel - wyeliminować WZW B i C do 2030

Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016–2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030.

Realizacja nowej strategii spowoduje zmniejszenie rocznej liczby spowodowanych przez WZW zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, co z kolei uratuje do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie.

Chodzi o takie działania, jak:

- szczepienie 90% noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu (dotyczy krajów, w których się tak nie dzieje. W Polsce noworodki są szczepione);
- badanie 100% oddanej krwi;
- zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć;
- świadomość choroby u 90% chorych;
- objęcie leczeniem 80% chorych.

Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6 – 7 tys. osób. Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV – wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić.

Jednak na HCV nie ma szczepionki. Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV w naszym kraju ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych. W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich nie wie o tym i nie domyśla się, że może być zakażonym.

Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23 – 46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6 – 13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4 – 8 tys. rak wątrobowokomórkowy. Zakażenie HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby w Polsce.

Na świecie wirusowe zapalenie wątroby zabija rocznie ponad 1,4 miliona osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH