WHO: ebola nie jest już zagrożeniem o zasięgu międzynarodowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: JMac./WHO/rynekaptek.pl   31-03-2016, 12:47

WHO: ebola nie jest już zagrożeniem o zasięgu międzynarodowym Zagrożenie Ebolą WHO uznała za opanowane

Dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odwołała kwalifikację epidemii eboli w Afryce Zachodniej jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

Komisje eksperckie WHO przedstawiły aktualną sytuację epidemiologiczną w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, związaną z zagrożeniem gorączką krwotoczną.

Zgodnie uznali, że we wszystkich trzech krajach udało się zahamować transmisję wirusa, co pozwala stwierdzić brak zagrożenia. Od momentu laboratoryjnego potwierdzenia ostatniego przypadku minął okres 42 dni. Również w ciągu 90 - dniowego wzmożonego nadzoru nad chorobą nie odnotowano nowych przypadków zachorowań.

Stwierdzono również, że w związku z małym ryzykiem międzynarodowego rozprzestrzeniania się wirusa, że należy znieść ograniczenia w podróżowaniu i handlu międzynarodowym.

Jednak eksperci ostrzegają, że reintrodukcją wirusa. Apelują także o zachowanie ostrożności i wzmocnienie działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na pojawiające się sygnały o ewentualnych zagrożeniach, które mogą wystąpić w przyszłości.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC – public health emergency of international concern) oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które jest określane, zgodnie ze znowelizowanymi w 2005 roku Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, jako stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenienie się choroby na skalę międzynarodową i ewentualnie wymagające skoordynowanych pomiędzy krajami działań zapobiegawczych i zaradczych.

  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH