WHO rekomenduje nowe szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2016/2017

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-09-2016, 10:27

WHO rekomenduje nowe szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2016/2017 W poprzednim sezonie grypowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 mln Polaków.

W nowej szczepionce, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, poza szczepem A/California/7/2009 (H1N1) zastosowano również dwa nowe podtypy wirusa grypy: A/Hongkong/4801/2014 (H3N2) oraz B/Brisbane/60/2008.

Jak już informowaliśmy, w aptekach i placówkach opieki zdrowotnej dostępne są już szczepionki przeciw grypie sezonowej.

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak uważa, że najlepiej szczepić się przeciw grypie od września do grudnia, najpóźniej zatem przed kulminacją zachorowań, która w Polsce przypada zwykle od stycznia do marca.

Według specjalisty o szczepieniach przeciwko grypie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami - czyli te, które cierpią na choroby przewlekle, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca. Powinny się szczepić także dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia.

- Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi - podkreśla prof. Antczak.

Grypa u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi 2-3-krotnie zwiększa ryzyko zawału serca. Każdy sezon grypowy - od stycznia do marca - zbiega się ze wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów z powodu incydentów sercowo-naczyniowych.

Wszystkie towarzystwa onkologiczne, w tym Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO), zalecają szczepienia przeciwko grypie chorym cierpiącym na nowotwory. Należy tylko uzgodnić z lekarzem, w jakim momencie terapii najlepiej byłoby się zaszczepić (np. przed rozpoczęciem chemioterapii).

Dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapewnia, że szczepienia przeciwko grypie chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko. Wykazano, że kobiety w ciąży bardzo dobrze wytwarzają przeciwciała ochronne po szczepieniu. Są one przekazywane przez łożysko do organizmu płodu, a także podczas karmienia piersią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH