WHO: spada umieralność dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-05-2011, 16:23

W ciągu ostatniej dekady liczba zgonów wśród dzieci do lat pięciu spadła o 2,7 proc. To dwukrotnie szybsze tempo niż na początku lat 90. - głosi najnowszy raport Światowej Organizacja Zdrowia.

Zadowalający spadek odnotowano także w przypadku śmiertelności okołoporodowej kobiet – obecnie 3,3 proc. w porównaniu z 2 proc. w latach 90.

Według WHO, wynik ten jest zasługą m.in. ogólnego zwiększenia wydatków na opiekę zdrowotną, programy szczepień i edukację społeczeństwa, a także także polepszenia sytuacji społecznej i ekonomicznej.  

Szacuje się, że roczne wydatki na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca w krajach o niskim dochodzie wynoszą średnio 5,4 proc. PKB. W krajach o wysokim dochodzie wynoszą one około 11 proc. PKB, czyli ponad 4,5 tys. dolarów.

Choć średnia spodziewana długość życia w 2009 roku wzrosła do 68 lat (w 1990 roku wynosiła 64 lata), eksperci z WHO podkreślają, że większym problemem stały się obecnie schorzenia przewlekłe, przede wszystkim choroby serca, cukrzyca i nowotwory, które są przyczyną większej liczby zgonów niż wszystkie inne choroby razem wzięte.

Problem ten potęgują czynniki ryzyka związane w dużej mierze ze stylem życia społeczeństwa, przede wszystkim z otyłością i paleniem papierosów – można przeczytać w raporcie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH