WHO: te choroby stwarzają największe zagrożenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl, LJ/ rynekaptek.pl   18-12-2015, 10:32

WHO: te choroby stwarzają największe zagrożenie

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę chorób, które w niedalekiej przyszłości mogą powodować groźne epidemie, a dla których nie istnieją leki lub leki istniejące są niewystarczające.

Na liście znalazły się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, choroby powodowane przez wirusy Ebola i Marburg, gorączka Lassa, choroba wywoływana przez wirus Nipah, gorączka doliny Rift oraz wywoływane przez koronawirusy MERS i SARS.

Pierwsze wzmianki o ludzkich koronawirusach pochodzą z lat 60., kiedy udało się wyizolować i opisać dwa patogeny. Jednak wywoływały one łagodne przeziębienie, które bez żadnej interwencji ustępowało w ciągu kilku dni. Na początku XXI wieku pojawiły się nowe, wysoce zakaźne gatunki ludzkiego koronawirusa – wirus SARS-CoV i MERS.

Wirusowe gorączki krwotoczne to grupa chorób odzwierzęcych, których rezerwuar zakażenia znajduje się w środowisku naturalnym zwierząt dziko żyjących. Najczęściej gospodarzami wirusa (żywicielem pierwotnym) są małpy, gryzonie, ptaki i ssaki. Zasięg rozprzestrzeniania się wirusów jest ograniczony do występowania gospodarzy i wektorów, którymi są najczęściej komary i kleszcze. Te mogą również zakażać zwierzęta domowe, co zwiększa zagrożenie dla człowieka.

Należą do czterech rodzin:
- Arenaviridae gorączka Lassa (Afryka), wirus Machupo (boliwijska HF), wirus Junin (argentyńska HF), wirus Guanarito (wenezuelska HF), Sabia (brazilijska HF);
- Bunyaviridae: wirus Hanta, gorączka Doliny Rift, gorączka Krym-Kongo;
- Filoviridae: Ebola, Marburg;
- Flaviridae: żółta febra, gorączka Denga, kleszczowa gorączka krwotoczna.

Oprócz tych najniebezpieczniejszych WHO wymienia też trzy choroby, które również powinny być badane w pierwszej kolejności. Są to: naschikungunya, zespół ostrej gorączki z trombocytopenią (SFTS) oraz gorączka Zika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH