Wielka Brytania: negatywna opinia dot. leków przeciwbiałaczkowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: firstwordplus.com/rynekaptek.pl   03-06-2011, 17:11

Wielka Brytania: negatywna opinia dot. leków przeciwbiałaczkowych

Leki: sprycel (dasatinib), tasigna (nilotinib) i wysokodawkowy glivec (imatinib) nie uzyskały rekomendacji instytutu NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence), działającego na rzecz NHS, brytyjskiego odpowiednika NFZ.

Wymienione leki stosuje się w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, u których nie przynosi poprawy glivec w dawkowaniu standardowym.

Przedstawiciele NICE przyznają wprawdzie, że choć leki te przynoszą pacjentom korzyści, to ze względu na niedostatek źródeł nie wiadomo, jak duże.

W dalszym uzasadnieniu instytut podaje, że roczny koszt stosowania leków sprycel (produkcji Bristol-Myers Squibb) i tasigna (Novartis) u jednego pacjenta to ponad 30 tys. funtów za każdy z nich. Ponadto Novartis podniósł ostatnio cenę glivecu, wskutek czego koszt jego stosowania wzrósł do 40 tys. funtów rocznie.

Ponieważ chodzi o chorobę przewlekłą, pacjenci są zmuszeni przyjmować lek przez dłuższy okres. W takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że korzyści są wymierne, argumentuje NHS. Przedstawiciele Novartis zapowiedzieli, że będą starali się przekonać NICE do zmiany opinii.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH