Wielka Brytania: terapie, które nie mają sensu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   27-12-2016, 15:58

Wielka Brytania: terapie, które nie mają sensu Niepotrzebne jest np. określenie poziomu hormonów we krwi u kobiet, by stwierdzić, czy weszły już w okres menopauzy.

Academy of Medical Royal Colleges, brytyjska organizacja lekarzy opublikowała listę czterdziestu procedur medycznych, które ich zdaniem, mimo, że są często ordynowane, nie przynoszą żadnych kości zdrowotnych.

Academy of Medical Royal Colleges, reprezentująca 22 brytyjskie uczelnie, opublikowała niedawno listę najczęściej ordynowanych, ale całkowicie zbędnych terapii. Wykaz objął 40 takich procedur medycznych. Akcja jest częścią kampanii pod hasłem „Wybieraj mądrze”, która ma na celu pomóc zarówno pacjentom, jak i lekarzom w podejmowaniu racjonalnych decyzji - informuje Gazeta Wyborcza.

Oto niektóre zbędne procedury i terapie z tej listy:

• Nie mają najmniejszego sensu tzw. terapie kaskowe czy poduszkowe - używanie specjalnych poduszek i kasków dla niemowląt, które mają spłaszczoną czaszkę. Do czasu, kiedy niemowlę osiągnie wiek pięciu lat, problem znika sam, niezależnie od tego, czy się go leczy, czy nie.

• Kobiety po 45. roku życia nie potrzebują określenia poziomu hormonów we krwi, by stwierdzić, czy weszły już w okres menopauzy, jeśli wskazują na to oczywiste objawy - nieregularne, rzadkie miesiączki, uderzenia gorąca, potliwość.

• Stosowanie inhalatorów w terapii zapalenia oskrzelików u dzieci jest zbędne; jeśli choroba ma podłoże wirusowe, najlepiej i najszybciej znika sama, nieleczona. Nie ma powodów, by podawać dzieciom środki rozszerzające kanaliki w oskrzelach - salbutomol czy steroidy.

Leki te są natomiast skuteczne i polecane w leczeniu astmy, podczas której występuje skurcz dróg oddechowych. Przy zapaleniu oskrzeli problem jest inny - tam drogi oddechowe podrażnione przez wirusa zablokowane są nadmierną ilością śluzu.

Więcej:www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH