Wielkopolskie: wzrasta zapadalność na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-01-2018, 10:38

Wielkopolskie: wzrasta zapadalność na grypę Eksperci wskazują, że najlepszym zabezpieczeniem przed grypą są szczepienia ochronne (Fot. Archiwum)

W Wielkopolsce w drugim tygodniu stycznia odnotowano największą zapadalność na grypę wśród dzieci- wskazują dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

W Polsce sezon zachorowań na grypę, czyli ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez wirusy, trwa od października do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

Grypa atakuje osoby w każdej grupie wiekowej. W województwie wielkopolskim w 2. tygodniu stycznia największą zapadalność (ponad 291) zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat. Wskaźnik ten był wysoki (ponad 153) również u dzieci między 4. a 15. rokiem życia. Na każde 100 tysięcy dorosłych w wieku 15-64 lat zachorowało na grypę ok. 48 osób, a na każde 100 tysięcy seniorów - 44 osoby.

- Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością, tj. np. powyżej 65. r.ż., z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, chore na przewlekłą chorobę płuc czy inne przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia. Narażeni są też ci, którzy pracują lub mieszkają w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi, np. pracownicy dużych hal magazynowych czy akademików. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zatem w takich miejscach ryzyko zakażenia jest wyższe - wyjaśnia lek. Tamara Nowocień.

Grypa objawia się najczęściej pojawiającą się nagle wysoką gorączką. Występują także dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia. Suchy kaszel, ból gardła i katar są także objawami grypy, ale zazwyczaj nie są nasilone. U dzieci natomiast pojawia się m.in. senność bądź rozdrażnienie, a także brak apetytu lub wymioty. Okres wylęgania tej choroby wynosi 1-7 dni. Dorosły zakaża innych 1 dzień przed i 3-5 dni po wystąpieniu objawów (czasem nawet do 10 dni), a małe dzieci - kilka dni przed i ok. 10 dni po wystąpieniu objawów.

Zazwyczaj grypa ustępuje po ok. po 3-7 dniach, ale np. kaszel, czy zmęczenie mogą utrzymywać się nawet do ok. 2 tygodni. Lekarze podkreślają, by nie bagatelizować tej choroby, ponieważ jej powikłania mogą być bardzo poważne - od zapalenia ucha środkowego, po zapalenie płuc, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Eksperci wskazują, że najlepszym zabezpieczeniem przed grypą są szczepienia ochronne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH