Wirus HIV: problem są "nieświadome zakażenia"

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   19-12-2016, 10:48

Wirus HIV: problem są "nieświadome zakażenia" Zakażenia wirusem w Polsce dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi.

W Polsce mimo bardzo dobrego dostępu do leczenia HIV, stale wzrasta liczba osób zakażonych tym wirusem. W 2016 r. liczba zarejestrowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła już 20 tysięcy.

- HIV/AIDS wcale nie odeszły do lamusa, chociaż w świadomości społecznej wydaje się, że ten problem już nie istnieje. A jednak w kraju w szybkim tempie rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Co roku liczba zakażeń rośnie o 13 proc. A co najbardziej niebezpieczne, aż 70 proc. osób żyjących z HIV nie wie, że są nosicielami - ostrzegają eksperci.

Rośnie liczby zachorowań wśród młodych ludzi
Jak podkreślają, w kraju mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS (brak jakichkolwiek ograniczeń finansowych). Problemem jest wzrost liczby osób zakażonych HIV. W 2016 r. liczba zarejestrowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła 20 tysięcy.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że w ostatnich latach zakażenia wirusem w Polsce dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi.

Wzrost liczby zakażeń wykrywanych w grupie wiekowej 20-29 lat wskazuje, że młodzi ludzie za mało wiedzą o HIV i niezbyt często tę wiedzę stosują. Niemal 40 proc. osób, które rozpoczęły życie seksualne, uprawiało seks niezabezpieczony prezerwatywą, po spożyciu alkoholu, a co piąta seks z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

Aby skutecznie zapobiegać
nowym zakażeniom chorobami przenoszonymi w trakcie kontaktów seksualnych wśród nastolatków konieczna jest kompleksowa edukacja - mówiła nam niedawno prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalistka zwracała uwagę, że wzrost takich zachorowań to efekt niskiego poziomu edukacji seksualnej polskiej młodzieży, co skutkuje m.in. brakiem stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń podczas zbliżeń seksualnych, czy postrzeganiem prezerwatywy jedynie jako środka antykoncepcyjnego, a nie zmniejszającego ryzyko schorzeń przenoszonych drogą płciową.

NIK także bije na alarm
Na to, że w kraju jest zaniedbywana profilaktyka dotycząca HIV/AIDS zwracała uwagę także w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK ostrzega, że najgroźniejszym skutkiem braku profilaktyki może być coraz większa liczba "nieświadomych zakażeń".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH