Witamina A mogłaby uratować życie 600 tys. dzieci rocznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-08-2011, 14:13

Podawanie suplementów witaminy A mogłoby zapobiec chorobom i śmierci setek tysięcy dzieci w krajach o niskich i średnich dochodach - informuje "British Medical Journal".

Witamina A jest jedną z najważniejszych substancji niezbędnych dla zachowania zdrowia - prawidłowa dieta musi ją zawierać. Dzieci z niedoborem witaminy A są bardziej narażone na choroby zakaźne, takie jak odra czy też biegunki, często też dochodzi u nich do utraty wzroku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu niedoboru witaminy A cierpi 190 milionów dzieci poniżej 5. roku życia. Mimo podejmowanych działań, pomoc nie dociera do wszystkich potrzebujących.

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Pakistanu przeanalizował wyniki 43 badań nad podawaniem suplementów witaminy A, przeprowadzonych z udziałem ponad 200 000 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Uwzględniono różnice w projekcie i jakości badań.

Okazało się, że w krajach o niskich i średnich dochodach suplementy witaminy A zmniejszyły śmiertelność wśród dzieci o 24 proc. Okazało się także, że podawanie tej witaminy zapobiega biegunkom, odrze i problemom ze wzrokiem.

Gdyby zapewnić suplementy witaminy A wszystkim ze 190 milionów zagrożonych dzieci, uratowałoby to życie 600 000 z nich rocznie. Natomiast łączna poprawa długości i jakości życia osiągnęłaby 20 milionów lat lata życia skorygowanych niesprawnością (DALY).

Jak argumentują specjaliści, skuteczność stosowanej jako suplement witaminy A jest na tyle dobrze znana, że dalsze badania kliniczne byłyby nieetyczne. Wzywają polityków, aby zapewnili suplementy wszystkim dzieciom zagrożonym niedoborem.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH