Witamina D na zdrowie

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 09:00

Witamina D na zdrowie

Przybywa dowodów na dobroczynne działanie witaminy D. Specjaliści są zdania, że szczególnie osoby starsze powinny stosować ją cały rok.

Odpowiedni poziom witaminy D może zapobiegać licznym chorobom lub łagodzić ich objawy. Rośnie liczba dolegliwości, w których ten "słoneczny" hormon może nam pomóc.

Dlaczego z wiekiem mamy coraz mniej witaminy D? Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Po pierwsze, zbyt mało jej zjadamy. Istnieją dwie formy witaminy D dostarczane z pokarmami: D2 - to ergosterol - znajduje się w roślinach i drożdżach oraz D3 - cholokalcyferol - około stukrotnie łatwiej przyswajana przez organizm. Znajduje się ona przede wszystkim w tranie, a także w rybach morskich, takich jak łosoś, dorsz czy tuńczyk; nieco mniej witaminy D jest w jajkach.

Z wiekiem przewód pokarmowy trudniej wchłania jedzenie, a dieta starszych osób jest, niestety, często jedno-dwuskładnikowa. Eksperci uważają więc, że samą dietą nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D, bo to wymagałoby od nas jedzenia ryb i ich przetworów co najmniej dwa razy dziennie.

Drugim czynnikiem powodującym, że z wiekiem spada nam poziom witaminy D, jest zbyt mała ekspozycja na światło dzienne i spadająca zdolność syntetyzowania witaminy D w skórze. Pod wpływem promieni słonecznych (UVB) w skórze dochodzi do syntezy witaminy D, która wstępnie w wątrobie, a potem w nerkach przekształcana jest do aktywnej formy.

Stosowanie kremów z filtrem o wskaźniku powyżej 8 SPF hamuje wydzielanie witaminy D, nie "złapiemy" jej także przez szyby w samochodzie. Do tego dołącza rosnące zanieczyszczenie atmosfery. Ponadto z wiekiem "dorabiamy się" różnych chorób, które mogą upośledzić funkcję wątroby i nerek - narządów kluczowych do osiągnięcia właściwego poziomu witaminy D we krwi. Nie powstają wtedy aktywne metabolity tego związku.

Najwięcej uczeni (i pacjenci) wiedzą o wpływie witaminy D na układ kostny. Stosowanie tego związku przez lata miało na celu zapobieganie krzywicy u dzieci. Ostatnio przykłada się więcej uwagi także do funkcji, jaką pełni witamina D w zapobieganiu niekorzystnym zmianom kostnym u dorosłych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH