Witamina D3 wpływa na przedłużenie życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   11-07-2011, 14:20

Starsze kobiety, które przyjmują odpowiednie ilości witaminy D3, mogą mieć większe szanse na dłuższe życie, wynika z nowego przeglądu badań.

Przegląd 50 badań klinicznych z udziałem ponad 94 tys. osób w starszym wieku wykazał, że u losowo wybranych kobiet zażywających witaminę D3, zanotowano sześć procent więcej szans na przeżycie w ciągu dwuletniego okresu badań.

Najsilniejsze działanie witaminy D3 zanotowano u starszych kobiet. Badacze jednak nie potrafią wyjaśnić, dlaczego to one są największymi beneficjentami opisywanej substancji. Nie jest też jasne, jakie dawki witaminy D3 przydają paniom najlepsze efekty.

Wiele z opisywanych badań prowadzono w domach opieki, bowiem niedobór witaminy D nierzadko cechuje osoby starsze, to zaś wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadków i urazów.

Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości i wielu badań sugeruje, że dodatkowa „porcja" witaminy D (poza tym, co organizm wytworzy dzięki światłu słonecznemu) może obniżać ryzyko upadków i złamań.

Tego rodzaju efekt prewencyjny może przekładać się na zwiększoną długość życia pań, które mają odpowiedni poziom witaminy D. Uczeni zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć, w jaki sposób dokładnie witamina D przyczynia się do niższej śmiertelności w danym okresie czasu.

Analizie poddano badania, w których testowano cztery różne formy witaminy D i okazało się, że większa długość życia związana była konkretnie z witaminą D3 (cholekalcyferolem), która jest silniejsza i łatwiej wchłaniana niż np. witamina D2 (ergokalcyferol), postać często występująca w zestawach multiwitaminowych.

W ubiegłym roku amerykański Instytut Medyczny (IOM), naukowa instytucja doradcza rządu Stanów Zjednoczonych, wydał rekomendacje, z których wynika, że większość ludzi potrzebuje 600 IU witaminy D dziennie, a dorośli w wieku powyżej 70 lat powinni dążyć do dostarczenia organizmowi 800 IU.

Więcej: http://www.leki.senior.pl/80,0,Witamina-
D3-przedluza-kobietom-zycie,11903.html


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH