Witaminy dla kobiet w ciąży? To na ogół niepotrzebny wydatek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-07-2016, 08:27

Witaminy dla kobiet w ciąży? To na ogół niepotrzebny wydatek Zamiast suplementów, warto urozmaicić dietę

Kobiety w ciąży na ogół nie cierpią na niedobór witamin, dlatego nie muszą zażywać preparatów wielowitaminowych; to wyrzucanie pieniędzy – twierdzą brytyjscy badacze na łamach "Drug and Therapeutics Bulletin".

Jedna z autorek badań (DOI: 10.1136/dtb.2016.7.0414) Janet Fyle z Royal College of Midwives twierdzi, że wraz ze swym zespołem przeanalizowała wszystkie dane na ten temat - i nie ma wątpliwości, że preparaty wielowitaminowe nie poprawiają zdrowia matki ani dziecka. Brytyjska specjalista przekonuje, że nie wszystkie kobiety oczekujące dziecka muszą je zażywać. Lepiej promować zdrową dietę, a nie suplementy - podkreśla.

Wyjątkiem są kwas foliowy i witamina D - przyznaje Fyle. Kwas foliowy (lub zawierające go suplementy diety) kobiety powinny zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę w dawce 400 mikrogramów dziennie. Należy go przyjmować sześć tygodni przed zapłodnieniem oraz co najmniej w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Kwas foliowy jest związkiem z grupy witamin B, który wpływa korzystnie na system nerwowy i mózg. U rozwijającego się w łonie matki dziecka zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej.

Zwykła dieta w większości przypadków nie pokrywa zapotrzebowania na tzw. foliany (w ich postaci występuje w diecie kwas foliowy) przed zajściem w ciążę i w jej trakcie. Aby pozyskać z diety 400 mikrogramów folianów dziennie, trzeba byłoby zjeść np. 13 pomarańczy, czyli około 2 kg tych cytrusów.

Witamina D powinna być zażywana przez kobiety w ciąży w dawce 10 mikrogramów - twierdzą autorzy badań. Z badań opublikowanych w 2014 r. przez "Endocrine Research" wynika, że w organizmie płodu wzmacnia ona zarówno rozwój kości, jak i mięśni. Silniejsze mięśnie stwierdzono u dzieci w wieku czterech lat, których matki w czasie ciąży wykazywały wyższy poziom witaminy D.

Serwis BBC News przytacza opinię Health Food Manufacturers' Association, zrzeszania producentów suplementów diety, według której u znacznej części kobiet w wieku rozrodczym występują niedobory witamin. Mogą je uzupełnić suplementami - przekonuje sponsorowany przez producentów Health Supplements Information Service.

Janet Fyle odpowiada, że większość danych wskazujących na potrzebę witaminowej suplementacji pochodzi z badań przeprowadzonych w krajach ubogich, gdzie częściej zdarza się niedożywienie u kobiet aniżeli w Europie czy USA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH