Wlk. Brytania: homeopatia zniknie z publicznej opieki medycznej?

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ, Newsweek/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 10:15

Wlk. Brytania: homeopatia zniknie z publicznej opieki medycznej? Homeopatia gorsza iż placebo

Brytyjskie ministerstwo zdrowia rozważa włączenie homeopatii na czarną listę, co w praktyce oznaczałoby zakaz wypisywania tego typu środków przez lekarzy w ramach publicznej służby zdrowia – informuje BBC.

Homeopatia opiera się o zasadę "leczymy podobne podobnym". Choremu podaje się substancję, która może wywołać podobną chorobę - wyjaśniał dr Peter Fisher, zwolennik homeopatii, dyrektor kliniczny i dyrektor ds. badań w Królewskim Szpitalu Homeopatycznym w Londynie, podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie w 2014 roku.

Dodał: - Podaję przykład blisko 300 randomizowanych badań kontrolnych, cytuję liczby, m.in. 2 tysiące badań i eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach in vitro. Przywołuję też przykłady porównawczych badań efektywności. Wszystkie one pokazują lepsze efekty leczenia w przypadku tych pacjentów, którzy korzystają z porad lekarzy rodzinnych stosujących w swojej praktyce także homeopatię w porównaniu do porad lekarzy opierających się jedynie o metody konwencjonalne.

Jednak zdaniem przeciwników tej metody, homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo. A nawet może być szkodliwa, bo oddala moment podjęcia prawidłowej terapii.

W tym roku potwierdzili to eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych po analizie wyników 225 wcześniejszych badań na temat działania homeopatii na kilkadziesiąt różnych chorób. Z badań NHMRC wynika, że – wbrew twierdzeniom zwolenników - środki homeopatyczne nie działają na cały szereg dolegliwości i chorób, m.in. astmę, artretyzm, zaburzenia snu, przeziębienie i grypę, zespół chronicznego zmęczenia, egzemę, cholerę, oparzenia, malarię czy uzależnienie od heroiny.

To samo potwierdza brytyjski NHS, cytowany przez Newsweek: "Nie ma dowodów, że homeopatia jest skuteczna w leczeniu jakiejkolwiek choroby". Według ekspertów homeopatii nie powinno się stosować zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH