Wolniejsze praca serca to dłuższe życie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-09-2011, 13:40

Zbyt częste bicie serca jest niekorzystnym prognostykiem zawału dla osób cierpiących na choroby serca - oświadczyli specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w Paryżu.

Kardiolodzy zwracali na to uwagę już w 2008 r. gdy opublikowano badania BEAUTIFUL, jakie w 33 krajach przeprowadzono na 11 tys. pacjentów. Wynikało z nich, że u chorych z chorobą wieńcową i częstością pracy serca co najmniej 70 uderzeń na minutę, ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych jest o 34 proc większe, a ryzyko zawału o 46 proc. w porównaniu do osób z wolniejszą pracą serca.

Najnowsze badania o nazwie SHIFT sugerują, że spowolnienie serca do 55-60 uderzeń na minutę, przy użyciu leku o nazwie iwabradyna, obniża również ryzyko zgonu i poprawia jakość życia chorych z przewlekłą niewydolnością serca. "To może być klucz do kontrolowania tej choroby" - powiedział Jean-Cleude Tardif, szef centrum badawczego Montreal Heart Institute.

Do obniżania tempa bicia serca od dawna wykorzystywane są takie leki jak beta-blokery i tzw. inhibitory ACE. Częstotliwość rytmu serca u chorych z przewlekłą niewydolnością serca może być jednak przyśpieszona pomimo stosowania beta-blokera w optymalnej dawce, co się wiąże ze zwiększonym ryzykiem zgonu i zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Badanie SHIFT, w którym uczestniczyło 6,5 tys. osób, wykazało, że lepsze rezultaty można uzyskać przy użyciu iwabradyny, leku zwalniającego szybkość rytmu serca, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. "Ten lek spowalnia pracę serca, a jednocześnie zwiększa jego siłę skurczową, bo powoduje przemodelowanie mięśnia sercowego" - podkreślił prof. Tardif.

Najnowsze badanie uzupełniające, którym kierował prof. Inger Ekman z uniwersytetu w Goeteborgu wykazało, że iwabradyna, poprawia też jakość życia chorych.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH