Wprowadzą bor do organizmu, a potem napromieniują chorego na raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   03-06-2016, 09:43

Wprowadzą bor do organizmu, a potem napromieniują chorego na raka

25 płytek uranowych do polskiego reaktora badawczego MARIA kupiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Pomogą one w badaniach nad terapią borowo-neutronową (BNCT) - metodą leczenia nowotworów, np. glejaków mózgu.

Umowę na odbywających się targach ATOMEXPO w Moskwie - podpisali prof. Krzysztof Kurek - dyrektor NCBJ oraz Oleg Grigoriev - wiceprezydent kompanii TVEL. Płytki uranowe będą wykorzystywane w przebudowywanym „kanale H2” reaktora badawczego MARIA. Właśnie w tym kanale prowadzone będą badania m.in. nad terapią borowo-neutronową (BNCT – Boron Neutron Capture Therapy).

Terapia BNCT polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta stosunkowo bezpiecznego dla zdrowia związku boru. Przez około dwie godziny osadza się on selektywnie w tkance nowotworowej. Następnie chory przez kilkanaście minut napromieniany jest wiązką neutronów epitermicznych, w wyniku czego w komórkach nowotworowych atomy boru rozpadają się na cząstkę alfa i atom litu.

Jak informuje NCBJ w przesłanym komunikacie, powstałe cząstki charakteryzują się wysoką energią i subkomórkowym (porównywalnym ze średnicą komórki) zasięgiem, niszczą zatem komórki nowotworowe, nie naruszając zdrowych tkanek. Dzięki terapii BNCT można leczyć np. glejaki wielopostaciowe, nawracające nowotwory szyi i karku, nowotwory okrężnicy, czerniaki złośliwe, jak również inne nowotwory radioodporne, czyli te odporne na inne rodzaje radioterapii.

- Zakupione płytki uranowe umieścimy w specjalnym konwerterze uranowym. Dzięki temu otrzymamy wiązkę neutronów epitermicznych o parametrach potrzebnych do prowadzenia badań nad terapią BNCT. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace badawcze na wiązce neutronów termicznych, a w przyszłym, po dostarczeniu płytek i uruchomieniu konwertera, na wiązce neutronów epitermicznych właściwych dla terapii BNCT - wyjaśnia Kierownik Pracowni Dozymetrii Promieniowania Mieszanego NCBJ dr inż. Michał Gryziński.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH