Wrocław: naukowcy z UM opracowali związek o działaniu przeciwnowotworowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik/rynekaptek.pl   20-01-2017, 16:00

Wrocław: naukowcy z UM opracowali związek o działaniu przeciwnowotworowym Badacze z Wrocławia zsyntetyzowali związek, który może okazać się pomocny w alce z rakiem

Naukowcy z Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprojektowali i zsyntetyzowali związek chemiczny o nazwie 1,1-ditlenek 3-benzoilo-4-hydroksy-2-{3-[4-(2-pirydylo)piperazyn-1-ylo)propylo]-2H-1,2-benzotiazyny, który może być skutecznym lekiem chemoprewencyjnym wspierającym terapię przeciwnowotworową.

Autorem wynalazku jest zespół pod kierownictwem prof. Wiesława Malinki z Katedry i Zakładu Chemii Leków na Wydziale Farmaceutycznym UM.

Najpierw badacze zaprojektowali i zsyntetyzowali serię nowych związków chemicznych na szkielecie 1,2-benzotiazyny, tak aby uzyskać skuteczne leki chemoprewencyjne. Następnie związki te poddano serii badań skriningowych w kierunku aktywności chemoprewencyjnej i wytypowano związek najaktywniejszy.

Uczeni wyjaśniają, że wyniki przeprowadzonych badań wyraźnie wskazują, iż związek 1,1-ditlenek 3-benzoilo-4-hydroksy-2-{3-[4-(2-pirydylo)piperazyn-1-ylo)propylo]-2H-1,2-benzotiazyny odwraca oporność komórek nowotworowych ludzkiego raka jelita grubego na doksorubicynę (lek cytostatyczny), zwiększając przez to jej skuteczność.

Ponadto, związek ten, korzystnie dla terapii raka, indukuje apoptozę komórek nowotworowych poprzez szlak mitochondrialny (obniża poziom ekspresji białka anty-apoptotycznego Bcl-2 przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu ekspresji białka pro-apoptotycznego Bax) oraz powoduje obniżenie poziomu ekspresji prozapalnej cyklooksygenazy 2 (COX-2).

Sumarycznym efektem potencjalnego stosowania wynalazku będzie działanie chemoprewencyjne oraz dodatkowo korzystne działanie przeciwzapalne.

Jak podkreślają badacze dotychczas stosowane w onkologii leki chemoprewencyjne są obarczone wieloma działaniami niepożądanymi. Tymczasem związek będący przedmiotem wynalazku nie wykazuje takiej toksyczności, co stanowi o jego przewadze nad preparatami dostępnymi na rynku.

W ocenie naukowców wynalazek, jako nowy związek chemiczny o potencjale leku onkologicznego, mieści się w obszarze branży farmaceutycznej. 

Więcej: edukacja.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH