Wstydliwa, ale skuteczna terapia stawia ludzi na nogi

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   29-10-2014, 11:37

Wstydliwa, ale skuteczna terapia stawia ludzi na nogi

Lekarz z Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie zastosował u 81-letniej kobiety, w której jelitach zasiedliła się bakteria chorobotwórcza z gatunku Clostridium difficile, przeszczep kału. Terapia pomogła.

Pacjentka była leczona tzw. antybiotykiem ostatniej szansy, czyli wankomycyną. Jednak i ten lek nie pomógł. Kobieta umierała. Lekarz zaczął przeszukiwać bazę badań naukowych. Znalazł pracę z 1958 r. z pisma "Surgery". Ben Eiseman, lekarz z Uniwersytetu Kolorado w Denver w USA, opisał próbę leczenia ludzi cierpiących na stany zapalne jelit przez wlew do ich odbytu kału od osób zdrowych.

Nie było to pierwsze medyczne wykorzystanie kału. Stosowano go w leczeniu objawów zatrucia i ciężkich biegunek już w IV w. - pionierami byli Chińczycy. Również w Polsce są zapiski świadczące o jedzeniu tzw. brązowej zupy.

W tym przypadku wypłukano z jelit kobiety wszystkie mikroby, a następnie wykonano transplantację kału od zdrowego dawcy (jej syna). Zawarta w nim prawidłowa flora bakteryjna powinna zadomowić się w układzie pokarmowym pacjentki i wygonić patogeny. Trzy dni po zabiegu kobieta opuściła szpital na własnych nogach.

Terapię zastosowano u kolejnych sześciu osób. Przeszczepione z kałem bakterie błyskawicznie kolonizowały nabłonek i przywracały ciężko chorym zdrowie.

W ubiegłym roku lekarz opublikował w "The New England Journal of Medicine" wyniki pierwszej randomizowanej klinicznej próby transplantacji kału. Skuteczność przeszczepu porównywał z działaniem wankomycyny albo wankomycyny w połączeniu z płukaniem jelit. Udział w badaniu miało wziąć 120 osób zakażonych Clostridium difficile , ale poprzestano na 43. Kontynuowanie badań porównawczych byłoby nieetyczne. Wyniki bowiem były rewelacyjne. Aż 94 proc. osób po przeszczepie kału wyzdrowiało. W porównaniu z 31 i 23 proc. w grupach leczonych wankomycyną.

Obecnie lekarz z amsterdamskiego centrum prowadzi badanie kliniczne z udziałem osób cierpiących na zespół metaboliczny (z otyłymi, którzy są o krok od cukrzycy). Dwa lata temu zespół Holendra doniósł o wynikach przeszczepu osobom otyłym kału pobranego od szczupłych i zdrowych ochotników. Wydaje się, że taka terapia odchudzająca działa.

Według Europejskiej Agencji Medycznej można wykonywać zabiegi tylko wtedy, gdy dawca i biorca się zgodzą. Podobnie jest w Australii. W USA zgodę na leczenie kałem osób z Clostridium difficile dała Agencja Żywności i Leków.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH