WUM: badania naukowe nad nowym przeciwciałem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   01-09-2011, 16:11

Warszawski Uniwersytet Medyczny i spółka BTM Mazowsze podpisały umowę dotyczącą wspólnej realizację innowacyjnego projektu "HUMON". Jego celem jest opracowanie i wdrożenie do praktyki nowatorskiej metody otrzymywania przeciwciał monoklonalnych wykorzystywanych w przyszłości w diagnostyce i terapii onkologicznej.

- To pierwsza w naszej uczelni umowa dotycząca projektu B+R nastawionego na komercjalizację jego wyników. Jeśli projekt się powiedzie i wdrożymy do praktyki wyniki badań, może to mieć istotne znaczenie w postępach terapii nowotworów, a dodatkowo uczelnia może mieć z tego poważne zyski - powiedział prof. Sławomir Majewski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Marcin Szumowski, prezes spółki BTM Mazowsze przyznał, że koncepcja nowego sposobu wytwarzania przeciwciał monoklonalnych i biologicznych substancji, które mogą służyć do celowanej terapii stosowanej w konkretnych nowotworach, pochodzi od zespołu prof. Jakuba Gołąbka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- W realizację projektu od strony uczelni zaangażowany jest pięcioosobowy zespół naukowców oraz dwóch doktorantów - stwierdził Szumowski. - To, co jest w nim nowego, to autorska metoda otrzymywania przeciwciał. Ma ona znaleźć zastosowanie najpierw w terapii szpiczaka, a następnie może zostać rozszerzana na inne rodzaje nowotworów.

Projekt, o którym mowa będzie realizowany przez najbliższe trzy lata. Ma on na celu doprowadzenie prac badawczych do takiego etapu, że będzie możliwe przygotowanie uzyskanej metody do wdrożenia na rynek. - Po trzyletnim okresie badawczym powinien nastąpić etap badań klinicznych, które traktowane są już, jako wdrożenie - tłumaczy Szumowski.

Wartość projektu wynosi ok. 3 mln. zł. Bez umowy z partnerską, prywatną firmą nie byłby on możliwy do zrealizowania. Firma BTM zainwestowała w projekt sumę 600 tys. zł. Nie wyklucza jednak dalszych nakładów, traktowanych, jako inwestycje w projekt.

Oprócz środków własnych, powstałe konsorcjum występuje o dofinansowanie projektu do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INNOTECH. - Ubieganie się o środki publiczne nie byłoby możliwe, gdyby projektodawca nie posiadał wkładu własnego - twierdzi Szumowski. - Dla nas jest to inwestycja w projekt na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju, dla uczelni szansa na realizowanie prac badawczych.

Dzięki partnerskiej umowie uczelnia nic nie traci, a może liczyć na zyski. Na tym etapie prac element ryzyka ponosi jedynie inwestor. Jednak, jak twierdzi prezes firmy BTM, ryzyko jest nierozerwalnie związane z przyszłymi korzyściami.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH