Wygaszanie patentów poprawi dostęp do nowoczesnych leków?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   26-04-2016, 09:06

Wygaszanie patentów poprawi dostęp do nowoczesnych leków? Wygaśnięcie patentów na niektóre leki jest szansą na tańsze zamienniki

Do 2020 r. osiem nowoczesnych leków, wiodących pod względem wartości sprzedaży, straci ochronę patentową. Dla polskich pacjentów to szansa na łatwiejszy dostęp do refundowanej terapii.

Humira to lek stosowany m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jedna dawka kosztuje ponad 4 tys. zł. Rocznie na refundację terapii z zastosowaniem tego leku dla prawie 4 tys. Polaków NFZ wydaje 113 mln zł. W 2018 r., po 15 latach od zarejestrowania leku, koncern AbbVie straci ochronę patentową na swój produkt - podaje Wyborcza.

W swoim najnowszym raporcie na ten temat firma analityczna IMS podliczyła, że do 2020 r. ochronę patentową straci osiem największych pod względem wartości sprzedaży wysoko specjalistycznych leków. Chodzi o Enbrel, Humirę, Lantus, Remicade, MabTherę, Neulastę, Herceptin i Gonal-f.

Są one stosowane np. w cukrzycy, jako przeciwzapalne, a także w terapii antynowotworowej. Przychody ze sprzedaży tych leków przynoszą koncernom astronomiczną kwotę 43 mld euro rocznie. To równowartość ośmiu lat działania programu 500 plus.

Według szacunków IMS do 2020 r. - w zależności od tego, jak szybko konkurencyjne firmy zdążą opracować zamienniki dla wymienionych leków - oszczędności systemów opieki zdrowotnej w USA i pięciu największych krajach UE (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy) wyniosą od 50 do 100 mld euro.

Gdy patenty znikną i pojawią się tańsze odpowiedniki, jest szansa, że NFZ będzie mógł refundować je dla większej grupy pacjentów, rezygnując z dodatkowych kryteriów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE