Wyniki badań kuracji insulinowej z włączeniem saksagliptyny

FARMAKOTERAPIA

Autor: businesswire.com/rynekaptek.pl   20-09-2011, 12:54

Połączenie kuracji saksagliptyny oraz insulinowej u osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2 pozwala na zmniejszenie poziomu cukru we krwi przez 52 tygodni.

Bristol-Myers Squibb oraz AstraZeneca ogłosiły wyniki fazy 3b badań klinicznych, w których włączenie dawki 5 mg leku onglyza (Saksagliptyna) do trwającej już kuracji insuliną (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania), spowodowało utrzymujący się spadek poziomu cukru we krwi (poziomu hemoglobiny glikowanej lub wartości HbA1c) u dorosłych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, w porównaniu z dorosłymi pacjentami, u których lek zastosowano jako dodatek do terapii placebo (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) w okresie od 24 do 52 tygodni. Pozostaje niewiadome czy zwiększenie dawki insuliny u pacjentów w grupie leczonej kuracją placebo mogło mieć wpływ na wielkość różnic zaobserwowanych pomiędzy dwoma badanymi grupami w analizach skuteczności leku.Wyniki badania zaprezentowane zostały na 47. corocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia ds. Badań nad Cukrzycą (EASD - European Association for the Study of Diabetes), które w tym roku odbyło się w Lizbonie (Portugalia).

Liczba osób w każdej z grup, u których wystąpiło przynajmniej jedno zdarzenie niepożądane w ciągu badanego okresu 52 tygodni, była podobna. Najczęściej spotykanymi niepożądanymi zdarzeniami były: hipoglikemia, zakażenie układu moczowego, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy oraz zapalenie oskrzeli.

W Europie zaleca się doustne stosowanie dawki 5mg leku w formie tabletki, raz dziennie u dorosłych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, w celu zwiększenia kontroli glikemii w połączeniu z:

- metforminą, gdy stosowanie wyłącznie kuracji metforminą, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii;

- sulfonylomocznikiem, gdy stosowanie wyłącznie kuracji sulfonylomocznikiem, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii u pacjentów, u których stwierdzono, że stosowanie metforminy będzie nieodpowiednie;

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH