Wyniki badania ARISTOTLE: apiksaban kontra warfaryna

FARMAKOTERAPIA

Autor: faktymedyczne.pl/rynekaptek.pl   07-07-2011, 14:56

W zakończonym niedawno badaniu klinicznym ARISTOTLE, realizowanym przez koncern Bristol-Myers Squibb, porównano skuteczność apiksabanu (doustnego inhibitora czynnika Xa) z warfaryną (antagonistą witaminy K) u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz czynnikami ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Badanie wykazało równoważność leczenia apiksabanem z powszechnie stosowaną warfaryną w zapobieganiu udarom mózgu i ogólnoustrojowym powikłaniom zatorowym. Apiksaban spełnił także kryteria drugorzędowego punktu końcowego, wykazując nad warfaryną przewagę w skuteczności działania, jak również pod względem ryzyka wystąpienia poważnego krwawienia w międzynarodowej skali ISTH.

Pełne wyniki badania zostaną przedstawione 28 sierpnia 2011 roku na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu. W badaniu ARISTOTLE uczestniczyło ponad 18 000 pacjentów z migotaniem przedsionków z ponad 1000 ośrodków w 40 krajach. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: w pierwszej otrzymywali apiksaban w dawce 5 mg dwa razy na dobę, w drugiej dostosowaną dawkę warfaryny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH