Wyniki badania leku stosowanego u chorych na hipercholesterolemię

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 13:40

Wyniki badania leku stosowanego u chorych na hipercholesterolemię Wyniki badania klinicznego 3 fazy ODYSSEY

W nowej analizie zbiorczej danych pacjentów z heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną (HeFH), którzy wzięli udział w programie badań klinicznych ODYSSEY, uzyskano wyniki wskazujące, iż Praluent (alirokumab) przyczynił się do istotnego obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-C).

Analiza objęła dane dotyczące 1257 pacjentów z HeFH. W 24. tygodniu, kiedy dokonano oceny pierwszorzędowego punktu końcowego skuteczności leku, u pacjentów przyjmujących Praluent stwierdzono średnio o 56% większą redukcję poziomu LDL-C w porównaniu z placebo (p<0,0001) w obydwu frakcjach badania. Efekt obniżenia stężenia LDL-C zaobserwowano już w 4. tygodniu i utrzymywał się on w trakcie całego okresu leczenia, aż do 78  tygodnia - poinformowały firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals.

Najczęstsze zdarzenia niepożądane odnotowane w ramach analizy zbiorczej (występujące u co najmniej 5% pacjentów w każdej grupie przyjmującej Praluent) obejmowały wystąpienie zapalenia nosowej części gardła, reakcji w miejscu wstrzyknięcia, grypy, bólu głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, bólu stawów i pleców, zapalenia dróg moczowych i bólów mięśniowych.

Osoby cierpiące na HeFH posiadają dziedziczną skłonność do występowania podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi, a ich wątroba nie jest w stanie przetwarzać cholesterolu naturalnie występującego w ludzkim organizmie, co prowadzi do bardzo wysokiego poziomu LDL-C mogącego powodować zablokowanie tętnic (miażdżyca), a w konsekwencji doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH