Wyniki badania LUX-Lung 7

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 16:02

Wyniki badania LUX-Lung 7 Wyniki badania leku w raku płuca

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki badania LUX-Lung 7 u chorych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z częstymi mutacjami w genie EGFR.

Lepsze rezultaty pod względem przeżycia wolnego od progresji choroby oraz czasu do niepowodzenia leczenia wykazano w przypadku aftynibu - terapii drugiej generacji ukierunkowanej na EGFR, w porównaniu do gefitynibu-terapii pierwszej generacji w leczeniu pierwszego rzutu u chorych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z częstymi mutacjami w genie EGFR (del19 lub L858R).

Badanie Fazy IIb osiągnęło dwa z równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych w postaci przeżycia wolnego od progresji  choroby (PFS) w niezależnej ocenie i czasu do niepowodzenia leczenia (miara czasu od momentu rozpoczęcia do przerwania leczenia z dowolnej przyczyny).

Wyniki badania LUX-Lung 7 wykazały, że afatynib znacząco, o 27%, zredukował ryzyko progresji raka płuca w porównaniu z gefitynibem.

Różnice w odsetkach pacjentów bez progresji stały się bardziej wyraźne w miarę upływu czasu, przy czym istotnie wyższy odsetek chorych żyjących bez progresji choroby obserwowano po 18 (27% vs. 15%) i 24 miesiącach (18% vs. 8%), co wskazuje na większe długotrwałe korzyści związane z leczeniem afatynibem, w porównaniu do gefitynibu.

Poza  znamiennym wydłużeniem PFS chorzy leczeni afatynibem charakteryzowali się istotnie dłuższym  czasem otrzymywania terapii: ryzyko niepowodzenia leczenia zostało zredukowane o 27% w porównaniu do gefitynibu.

U znacząco większej liczby chorych wystąpiła obiektywna odpowiedź nowotworu (klinicznie istotne zmniejszenie rozmiaru guza) po zastosowaniu afatynibu, w porównaniu do gefitynibu (70% vs. 56%), przy czym średni czas utrzymywania się odpowiedzi wyniósł, odpowiednio, 10,1 miesiąca i 8,4 miesiąca.i Wydłużenie PFS po zastosowaniu afatynibu obserwowano w większości wstępnie zdefiniowanych podgrup klinicznych, w tym pod względem płci, wieku, rasy i typu mutacji w genie EGFR.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH