Wyniki badania pembrolizumabu w raku płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSD/ rynekaptek.pl   15-12-2016, 08:21

Wyniki badania pembrolizumabu w raku płuca Wyniki badania leku w NDRP z przerzutami

Firma MSD ogłosiła wyniki dwóch dużych badań oceniających stosowanie produktu leczniczego Keytruda (pembrolizumabu) — przeciwciała przeciwko PD-1 w leczeniu pierwszego rzutu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z przerzutami.

W badaniu KEYNOTE-024 prowadzonym z udziałem chorych na płaskonabłonkowego i niepłaskonabłonkowego NDRP, u których wykryto wysoką ekspresję PD-L1 na powierzchni komórek nowotworowych (odsetek komórek nowotworowych [tumour proportion score, TPS] powyżej 50%), stosowanie produktu leczniczego KEYTRUDA pozwoliło uzyskać zmniejszenie ryzyka progresji choroby lub zgonu o 50% i zmniejszenie ryzyka zgonu o 40% w porównaniu z dwuskładnikową chemioterapią opartą na platynie, która stanowi dziś standard leczenia.

Dane te zostały również opublikowane w The New England Journal of Medicine. Zgodnie z wynikami uzyskanymi w badaniu KEYNOTE-024 produkt leczniczy KEYTRUDA jest jak dotąd jedynym przeciwciałem przeciwko PD-1 o potwierdzonej przewadze pod względem przeżycia wolnego od progresji (progression-free survival, PFS) i przeżycia całkowitego (overall survival, OS) nad chemioterapią w leczeniu pierwszego rzutu zarówno płaskonabłonkowego, jak i niepłaskonabłonkowego NDRP u pacjentów, u których wykryto wysoką ekspresję PD-L1, a jednocześnie nie wykryto aberracji w obrębie genów EGFR lub ALK.

W badaniu KEYNOTE-021 w kohorcie G, do której włączono chorych na niepłaskonabłonkowego NDRP z przerzutami niezależnie od poziomu ekspresji PD-L1, dzięki stosowaniu produktu leczniczego KEYTRUDA (pembrolizumabu) w skojarzeniu z chemioterapią (karboplatyna plus pemetreksed) uzyskano odsetek odpowiedzi obiektywnych (objective response rate, ORR) wynoszący 55% w porównaniu z 29% w przypadku samej chemioterapii (stanowiącej standard leczenia) oraz zmniejszenie ryzyka progresji choroby lub ryzyka zgonu o 47%.

Jak dotąd terapia z zastosowaniem produktu leczniczego KEYTRUDA jest jedyną terapią przeciwciałem skierowaną przeciwko PD-1 wykazującą przewagę pod względem skuteczności, gdy jest stosowana w skojarzeniu z chemioterapią w porównaniu z samą chemioterapią w leczeniu pierwszego rzutu. Dane te zostały opublikowane w The Lancet Oncology.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH