Wysokie ciśnienie związane z niższym ryzykiem choroby Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-06-2015, 15:29

Osoby z genetyczną predyspozycją do wysokiego ciśnienia tętniczego mogą być w mniejszym stopniu narażone na rozwój choroby Alzheimera. Jest to jednak bardziej związane z przyjmowanymi przy nadciśnieniu lekami - informują naukowcy z Brigham Young University w USA.

Ich wnioski ukazały się w piśmie "PLOS Medicine".

Badacze przyjrzeli się zależności pomiędzy chorobą Alzheimera a szeregiem innych schorzeń m.in. cukrzycą, otyłością i wysokim poziomem cholesterolu. Analizowane dane dotyczyły ponad 17 tys. osób z chorobą Alzheimera oraz ponad 37 tys. osób, u których ta choroba nie występowała. Na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera wpływ okazała się mieć jedynie wysoka wartość ciśnienia skurczowego tętniczego.

- Prawdopodobne jest, że ta zależność jest wynikiem stosowania leków na nadciśnienie. Te leki zyskały już aprobatę Agencji Żywności i Leków. Teraz musimy zbadać je pod kątem zapobiegania chorobie Alzheimera - mówi dr John Kauwe, współautor badań.

Demencja dotyka około 44 mln osób. Szacuje się jednak, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 135 mln, gdyż żyjemy coraz dłużej. Najczęściej występującą formą demencji jest choroba Alzheimera (60-70 proc. przypadków), na którą obecnie nie ma leku. Dostępne są jedynie środki łagodzące jej objawy. Dlatego bardzo ważne jest ciągłe poszukiwanie skutecznych metod zapobiegania - podsumowują naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH