Wysokie oczekiwania wobec aptekarzy

FARMAKOTERAPIA

Autor: aptekarzpolski.pl, msx/rynejaptek.pl   05-11-2014, 11:17

Wysokie oczekiwania wobec aptekarzy wysokie standardy (foto: sxc.hu)

Anna Olczak-Pieńkowska z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, utrzymuje, że współpraca pomiędzy lekarzem a „zaprzyjaźnioną" apteką może stać się praktyką szczególnego ryzyka.

Autorka opracowania wiec, że nawet telefonicznie ustala się możliwość wydania leków na receptę z zastrzeżeniem późniejszego jej doniesienia, bez przeprowadzenia badania pacjenta. W przypadku antybiotyków stosowanych w terapii zakażeń bakteryjnych, których diagnoza wymaga ogromnej wiedzy klinicznej, mikrobiologicznej, farmakologicznej i epidemiologicznej - zdarzenia takie nie powinny występować.

Anna Olczak-Pieńkowska przyznaje, że oczywiście farmaceuta nie może kwestionować decyzji lekarza, ale może, a nawet powinien edukować pacjentów na temat zachowań ryzykownych, ze względu na antybiotykooporność.

Kolejnym wyzwaniem dla farmaceutów jest nadzór nad wydawaniem leków dostępnych bez recepty Przykładem takiego leku jest furagina, którą niezgodnie z polityką UE na polskim rynku dostać można bez recepty.

- Szczególnym zadaniem farmaceutów powinna być weryfikacja postawionego przez pacjenta rozpoznania dolegliwości towarzyszących zakażeniom dolnego odcinka układu moczowego. Ważne jest: poinformowanie o możliwych przyczyn zakażenia, wskazanie użycia leku z uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania, zaprezentowanie danych o ewentualnym braku skuteczności leczenia i szkodliwym działania leku – wyszczególnia Anna Olczak-Pieńkowska.

Farmaceuci powinni przede wszystkim wzmacniać i utrwalać informacje na temat sposobu przyjmowania przepisanych przez lekarza środków oraz właściwego ich stosowania. Aptekarz, tłumaczyć powinien znaczenie przestrzegania zaleconego dawkowania leku, zachowania odpowiednich odstępów czasu między przyjmowanymi dawkami, czy też przestrzegać przed przerywaniem terapii po ustąpieniu objawów choroby.

W razie zgłaszanych przez pacjentów niepowodzeń terapeutycznych, farmaceuci powinni zwracać uwagę na zalecenia lekarza i sugerować konieczność ponownej konsultacji - słusznie zauważa Anna Olczak-Pieńkowska.

Więcej: aptekarzpolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH