WZJG i ChLC: dane z badania otwartego wedolizumabu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Takeda/ rynekaptek.pl   02-03-2017, 13:05

WZJG i ChLC: dane z badania otwartego wedolizumabu Analizie poddano sześćdziesięciu jeden pacjentów z ChLC i 63 pacjentów z WZJG

Długookresowe leczenie wedolizumabem pacjentów z WZJG i ChLC, oprócz poprawy w zakresie jakości życia związanej ze zdrowiem, u pacjentów wiązało się z długofalową odpowiedzią kliniczną i remisją w okresie pięciu lat - informuje wytwórca, firma Takeda.

Wyniki badania dotyczą danych z dwóch pięcioletnich okresowych analiz efektywności i bezpieczeństwa u pacjentów z umiarkowanie lub wysoce aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i chorobą Leśniowskiego i Crohna (ChLC).

Obserwacje okresowe z aktualnie prowadzonego otwartego badania GEMINI, dotyczącego długookresowego bezpieczeństwa, zostały przedstawione podczas 12. Kongresu Europejskiej Organizacji Choroby Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego (ECCO), odbywającego się w dniach 15-18 lutego 2017 roku w Barcelonie.

Analizie poddano sześćdziesięciu jeden pacjentów z ChLC i 63 pacjentów z WZJG. Analiza okresowa wykazała, że w przypadku 63 obserwowanych pacjentów z WZJG o umiarkowanej i wysokiej aktywności 98% uzyskało odpowiedź kliniczną, a 90% pozostawało w remisji klinicznej po pięciu latach ciągłego leczenia wedolizumabem.

W przypadku 61 obserwowanych pacjentów z ChLC o umiarkowanej lub wysokiej aktywności, 95% uzyskało odpowiedź kliniczną, a 89% pozostawało w remisji klinicznej po pięciu latach ciągłego leczenia wedolizumabem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH