Wzrost zachorowalności na nowotwory krwi – brakuje dostępności do leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-10-2015, 11:27

Wzrost zachorowalności na nowotwory krwi – brakuje dostępności do leków Pomimo coraz skuteczniejszego leczenia liczba chorych na raka krwi rośnie

Programy lekowe nie są opłacalne dla firm farmaceutycznych, trudności z rejestracją nowych leków, wciąż niewielka dostępność do tych już istniejących, to tylko nieliczne przyczyny wzrostu zachorowalności na nowotwory układu krwiotwórczego – wynika z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia „Hematoonkologia w Polsce”.

Dwukrotnie zwiększyła się w naszym kraju zachorowalność na nowotwory układu W 1990 r. na nowotwory układu krwiotwórczego chorowało u nas prawie 9 osób na 100 tys. mieszkańców (ponad 10 mężczyzn i ponad 7 kobiety). W 2010 r. Krajowy Rejestr Nowotworów odnotował, że już prawie 17 osób na 100 tys. choruje na tego typu choroby (18 mężczyzn i ponad 15 kobiet) – informuje PAP.

- Na całym świecie coraz większe są trudności z rejestracją nowych leków, ponieważ trudno je testować z uwagi na małą liczbę chorych - powiedział prof. Warzocha. Badania kliniczne wykonuje się na grupie kilkuset, a czasami nawet zaledwie kilkudziesięciu chorych, co dawniej było nie do pomyślenia.

Dotyczy to szczególnie rozszerzania wskazania danego leku, do którego kwalifikuje się mała grupa pacjentów. Według specjalisty, skutek tego może być taki, że lek nie jest kwalifikowany do refundacji z powodu zbyt małej opłacalności dla budżetu.

Nowotwory układu krwiotwórczego to najczęściej choroby rzadkie lub nawet ultrarzadkie. Przykładowo, na chłoniaka Hodgkina w 2012 r. chorowało w naszym kraju 728 osób. Przewlekła białaczka szpikowa występuje u około 1 osoby na 100 tys. mieszkańców.

Według prof. Warzochy, błędem jest, że zgodnie z prawem farmaceutycznym o refundację leków i utworzenie w związku z tym programu lekowe mogą występować jedynie firmy farmaceutyczne.

Prof. Andrzej Hellmann z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że efekty leczenie byłyby w naszym kraju jeszcze lepsze, gdyby większa była dostępność do najnowszych leków. Średnio są one refundowane w Polsce po upływie 2 lat i 3 miesięcy od ich rejestracji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH