Za kierownicą nie tylko groźny jest alkohol, także leki…

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Polski/rynekaptek.pl   29-07-2011, 10:21

Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków (UOMiBNDL) przy Collegium Medicum UJ w pierwszej połowie lipca br. przeprowadził badanie świadomości małopolskich pacjentów na temat zażywanych leków.

102 ankietowanych powyżej 65. roku życia przyznało się do prowadzenia pojazdów po zażyciu leków. Tylko co dwudziesty miał świadomość, że preparaty lecznicze mogą wpływać na zachowanie kierowcy na drodze. Najczęściej miały one działanie przeciwlękowo-nasenne. Niebezpieczne dla kierowców są również preparaty neuroleptyczne i przeciwdepresyjne zaburzające wyczucie odległości, mogące powodować rozmycie pola widzenia.

Na zachowanie kierowcy na drodze wpływają także leki przeciwbólowe, zwłaszcza stosowane w zespołach bólowych kręgosłupa, które zmniejszają napięcie mięśni. Efektem ich działania jest spowolnienie reakcji.

Statystyki pokazują, że średnio co dziesiąty sprawca wypadku ma powyżej 60 lat. Policja nie jest w stanie dokładnie określić, jak często prowadzenie pojazdów pod wpływem preparatów leczniczych jest przyczyną wypadków, ponieważ nie prowadzi takich statystyk. Potwierdza jednak, że zażywanie leków przez kierowców jest istotnym problemem.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH