Zaburzenia psychiczne uwarunkowane wielkością hipokampa?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-01-2017, 12:25

Zaburzenia psychiczne uwarunkowane wielkością hipokampa? Pacjenci z ChAD posiadali mniej tkanki neuronalnej w określonych podpolach hipokampa

Osoby cierpiące na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (ChAD) cechują się mniejszą objętością niektórych podstruktur hipokampa – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego (USA) przy pomocy rezonansu magnetycznego porównali budowę hipokampa - rejonu mózgu regulującego pamięć i procesy emocjonalne - u osób z depresją, zaburzeniem dwubiegunowym oraz zdrowych uczestników.

Wykazali, że pacjenci z ChAD posiadali mniej tkanki neuronalnej w określonych podpolach hipokampa, np. w podpolu 4 (CA4), a ubytek objętości poszczególnych podstruktur był związany z nasileniem objawów choroby - osoby z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym I typu oraz z częstymi napadami manii (skrajnie podwyższonego nastroju) miały więcej ubytków.

- Nasze badanie jako jedne z pierwszych umożliwiło zlokalizowanie uszkodzeń w obrębie hipokampa, powiązanych z zaburzeniem dwubiegunowym. To coś, czego naukowcy szukali od dawna - komentuje Bo Cao, jeden z autorów projektu (DOI: 10.1038/mp.2016.262).

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie charakteryzujące się naprzemiennym występowaniem epizodów manii i depresji, które poprzez zakłócenie przebiegu snu lub zdolności do trzeźwej oceny sytuacji może w dużym stopniu upośledzać codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzić do prób samobójczych. To właśnie dlatego zrozumienie mechanizmów leżących u podłoża ChAD jest - z punktu widzenia nauki - takie ważne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH