Zachorowalność na grypę znacznie wzrosła

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2017, 14:42

Zachorowalność na grypę znacznie wzrosła "Skuteczność szczepień przeciwko grypie sięga 70-89 procent" - wskazuje specjalista

Od początku września 2016 r. w całej Polsce odnotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o 34 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Od września prawie 6 tys. osób zarażonych grypą wymagało hospitalizacji, czyli o 47 proc. więcej niż w tym sam okresie rok wcześniej. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie potwierdził dwa przypadki zgonów z powodu powikłań grypy.

- Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowec- ostrzega przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Specjalista namawia do szczepień przeciwko grypie, którym nadal można się poddać. - To najskuteczniejsza metoda walki z wirusem grypy i jego ciężkimi powikłaniami, dlatego zachęcamy, aby pracownicy ochrony zdrowia zlecali swoim pacjentom szczepienia - podkreśla prof. Antczak.

Skuteczność szczepień przeciwko grypie sięga 70-89 proc. Częściową odporność przeciwko grypie uzyskuje się już po tygodniu, a całkowitą - po 14 dniach. W Polsce najwięcej zachorowań z powodu grypy jest zwykle w lutym i marcu.

Grypa nadal często mylona jest z przeziębieniem. Dlatego każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona - twierdzą eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa powoduje groźne powikłania, na które szczególnie narażone są osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, a także osoby po 65. roku życia, kobiety w ciąży i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Dr hab. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapewnia, że szczepienia przeciwko grypie chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko. Wykazano, że kobiety w ciąży bardzo dobrze wytwarzają przeciwciała ochronne po szczepieniu. Są one przekazywane przez łożysko do organizmu płodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH