Zachowania behawioralne: nadciąga nowa apokalipsa uzależnień?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   23-03-2018, 08:02

Zachowania behawioralne: nadciąga nowa apokalipsa uzależnień? Jeżeli uznajemy, że uzależnienie oznacza brak kontroli, to na pewno można uzależnić się również od zabiegów medycyny estetycznej – przyznał ekspet.

W dzisiejszych czasach zaczynamy szukać przyjemności w każdej chwili i za każdą cenę. Coraz częściej zaspokajanie tych podstawowych czynności już nam nie wystarcza. Chcemy podążać za trendami i jak najlepiej odnajdywać się nowej rzeczywistości. Taka pogoń za byciem "lepszym" może doprowadzić do uzależnienia - uzależnienia behawioralnego.

Jeszcze do niedawna uzależnienia wiązały się z nadmiernym stosowaniem narkotyków, leków, czy alkoholu. Z uwagi na zmieniającą się rzeczywistość, szybkie tempo życia, rozwój nowych technologii wyróżnia się także uzależnienie behawioralne – uzależnienia od czynności.

Gdy „więcej” to za mało
- Do uzależnień behawioralnych należy podjeść bardzo indywidualnie, dlatego, że mózg każdego z osobna inaczej funkcjonuje w momencie uzależnienia – tłumaczyła prof. zw. dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co powoduje, że człowiek uzależnia się od czynności? Główną rolę odgrywają tutaj dwie substancje - dopamina i serotonina, które znajdują się w mózgu w tzw. układzie nagrody. Seks, spożywanie jedzenia, poczucie bezpieczeństwa to trzy podstawowe determinanty, które wpływają na wydzielanie hormonów, powodując radość i motywując do stałego zaspokajania tych czynności.

- Niestety w dzisiejszych czasach zaczynamy szukać przyjemności w każdej chwili i za każdą cenę, zwłaszcza, gdy podstawowe czynności zostały zaspokojone. Tutaj nasuwa się więc pytanie, dlaczego nie wszyscy ulegają uzależnieniu. Powodem sprzyjającym uzależnieniom jest przewlekły stres, który powoduje zmiany funkcjonalne i anatomiczne. Wówczas układ nagrody przestaje działać prawidłowo – zmniejsza się ilość dopaminy i serotoniny oraz neuroprzekaźników odpowiedzialnych za radość i dobry nastrój. Predyspozycje do uzależnień tworzą się więc, gdy mamy mniejszą aktywność hormonów i neuronów w układzie nagrody – wyjaśniła prof. Jadwiga Jośko-Ochojska.

Jak wskazała, to wszystkie czynniki powodują tzw. zjawisko „tolerancji”, doskonale znane w alkoholizmie i narkomanii. - Z czasem okazuje się, że ilość alkoholu lub substancji odurzających nam nie wystarcza i chcemy ich więcej. Z czasem to „więcej” także nam nie wystarcza i dochodzimy do zjawiska anhedonii, czyli nie odczuwania radości – mówiła profesor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH