Zakażenia szpitalne: kiedy probiotyk, kiedy antybiotyk?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/TylkoZdrowie/rynekaptek.pl   24-08-2016, 08:59

Zakażenia szpitalne: kiedy probiotyk, kiedy antybiotyk? Większość z nas nie uniknie w swoim życiu choćby krótkiego pobytu w szpitalu.

Przed zakażeniem szpitalnym można się zabezpieczyć poprzez stosowanie odpowiednio wcześniej probiotyków. Jeżeli już dojdzie do zakażenia – antybiotyki powinny być przyjmowane racjonalnie – czytamy w dodatku Gazety Wyborczej - Tylko Zdrowie.

Każdego roku liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali się zwiększa. Żyjemy coraz dłużej, a z wiekiem ryzyko hospitalizacji rośnie. Najstarsi pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, czasem niedożywieni, to grupa najbardziej zagrożona zakażeniami. To oni najczęściej spędzają w szpitalu więcej niż dwa-trzy dni, a dłuższy pobyt także zwiększa ryzyko zakażenia.

Według szacunków kilka procent pacjentów (niektórzy podają, że nawet co dziesiąty pacjent) ulega zakażeniu bezpośrednio lub pośrednio związanemu z opieką zdrowotną- czytamy w GW.

Kiedy dochodzi do zakażenia, większość pacjentów uważa, że zawinił szpital, tymczasem aż w połowie przypadków flora fizjologiczna pacjenta stanowi źródło zakażeń miejsca operowanego. Dlatego kąpiel całego ciała przed zabiegiem powinna mieć formę zalecenia lekarskiego, być odnotowana w dokumentacji i potwierdzona przez pielęgniarkę.

Liczne programy profilaktyczne na świecie, także w Polsce, wdrażają racjonalne stosowanie antybiotyków – podaje gazeta.

Niestety obecnie coraz więcej szczepów bakterii patogennych jest odpornych nie tylko na jeden, ale na kilka antybiotyków.

Podawanie pacjentom antybiotyków profilaktycznie może grozić powikłaniami -
może pojawić się u chorego tzw. biegunka poantybiotykowa wywołana przez bakterię Clostridium difficile. To jelitowa laseczka beztlenowa, która jeszcze 20 lat temu uważana była za rzadką przyczynę chorób. Zaliczano ją do fizjologicznej flory jelit, występowała u 5 proc. zdrowych dorosłych i 65 proc. dzieci.

Teraz ryzyko zakażenia tym beztlenowcem jest najwyższe na oddziałach intensywnie stosujących antybiotyki i wynosi według aktualnych statystyk 3 na 1000 hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii; 1,9 na 1000 na oddziałach zachowawczych oraz 11 na 1000 na oddziałach zakaźnych (dane według Głównego Inspektora Sanitarnego z 2012 r.) – czytamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH